آیا صدا دادن (تق تق ) زانو هنگام راه رفتن و نشستن نشانه یک بیماری است؟

صدا دادن زانو می‌تواند در بسیاری از مفاصل بدن رخ دهد، اما بیشتر در زانوها متداول است. این مشکل بطور معمول در نتیجه‌ی ترکیدن حباب‌های گاز موجود در مایع مفصلی هنگام حرکت دادن یا اعمال فشار روی مفصل رخ می‌دهد. نوع جدی‌تر صدا دادن زانو می‌تواند در اثر آسیب مفصل، دررفتگی مفصل، آرتروز  یا حتی شکستگی‌های استخوان نیز رخ دهد. در این موارد، تق تق زانو مرتبط با حباب‌های گاز بی‌خطر در مایع مفصلی نیست، بلکه ناشی از آسیب به یک استخوان یا فضای مفصلی می‌باشد.

در صورتی که همراه با صدای تق تق زانو دردی وجود نداشته باشد، در این صورت احتمالاً دلیلی برای نگرانی نیست. تنها زمانی که در واقع باید نگران صدا دادن زانوی خود باشید داشتن درد شدید همراه با آن است. در هر صورت، همیشه مشورت با متخصص طب فیزیکی و انجام یک تست فیزیکی کامل ایده‌ی خوبی است. درمانی که ممکن است پزشک به شما توصیه کند بستگی به تشخیص وی خواهد داشت. درمان می‌تواند شامل هرچیزی از استراحت تا داروهای ضد التهابی، بریس جهت نگه داشتن مفصل یا یک کیسه یخ برای به حداقل رساندن درد و تورم باشد. بسته به تشخیص پزشک، فیزیوتراپی و ورزش  نیز ممکن است مفید باشد.در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انواع روش‌های درمانی و توانبخشی برای رفع مشکل صدا دادن زانو به شما عزیزان ارائه می‌شود. برای گرفتن اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با شماره‌ 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

چرا زانویمان تق تق می‌کند؟


دلایل مختلفی برای صدا دادن زانو وجود دارد. در ادامه برخی از علل متداول ذکر شده‌اند:

بافت غیر ضروری دور زانو

بعد از یک آسیب جدی به زانو، در صورت عدم درمان یا بهبود نامناسب، بافت غیر ضروری یا پلیکا می‌تواند دور زانو شکل بگیرد. در این شرایط، بافت بین بخش‌های خاصی از مفصل گرفتار می‌شود که هنگام باز کردن مفصل باعث ایجاد صدا می‌گردد.

زانوی دوندگان

هر شخصی ممکن است فکر کند که دویدن مداوم برای سلامتی وی مفید است، اما اگر فرد فشار زیادی روی استخوان درشت‌نی وارد کند، ممکن است دچار سندرم زانوی دوندگان شود. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که کشکک زانو در یک امتداد نباشد و همگام با استخوان ران حرکت نمی‌کند. درشت‌نی و استخوان‌های پایین پا از کاسه زانو محافظت می‌کنند، اما هنگامی که این استخوان‌ها هم‌تراز نباشند، زانو هنگام خم کردن آن صدا می‌دهد.

آسیب شدید مینیسک و جذب کننده ضربه

مینیسک یک روان کننده بین استخوان‌های زانو بوده و در صورت آسیب دیدگی و عدم بهبود مناسب، تعادل زانو از بین رفته و می‌تواند باعث برگشتن زانو هنگام اعمال فشار روی آن شود. این حالت می‌تواند موجب صدا دادن زانو گردد.

آرتروز

آرتروز در پاها می‌تواند به زانوها کشیده شود. زانوها ممکن است ملتهب شده و وضعیت قرارگیری نامناسبی داشته باشند که باعث ایجاد صدا خواهد شد.

پارگی رباط صلیبی قدامی و رباط جانبی

هر دو نوع پارگی باعث صدا دادن زانو خواهند شد؛ این پارگی‌ها می‌توانند منجر به درد مزمن، خشکی زانو و حساسیت به لمس شوند.

نشانه‌های همراه این عارضه چیست؟


شایع‌ترین علائم تق تق زانو عبارتند از:

  • دردی که با راه رفتن بدتر می‌شود.
  • تورم گاه به گاه
  • سفتی مفصل
  • صداهای نرم با حرکت غیر فعال زانو، همراه با احساس ترق و تروق هنگام لمس زانو
  • خم و راست کردن زانو باعث ایجاد احساس ساییدگی ناراحت کننده می‌شود.

راه‌های تشخیص علت این عارضه چیست؟


پزشک برای تشخیص علت صدای زانوی بیمار سابقه پزشکی او را بررسی می‌کند. چنانچه صدا دادن زانو همزمان با ضربه و آسیب دیدن آن آغاز شده باشد، بهتر است با دکتر مطرح شود. در صورت آگاهی پزشک از وجود علائم دیگری چون تورم و احساس از جا درآمدن زانو، وی بهتر می‌تواند عارضه را تشخیص دهد و برنامه‌ درمان صدای زانو را طرح‌ریزی کند. در صورت لزوم، ارزیابی‌های بیشتری چون پرتونگاری (اشعه ایکس) و ام. آر. آی. انجام خواهند شد. در برخی موارد نمونه ‌برداری مایع داخل زانو و آزمایش خون انجام می‌شود.

چگونه صدا دادن زانو را درمان کنیم؟


درمان تق تق زانو بستگی به علت این عارضه دارد. برای درمان صدا دادن زانو پزشک معالج روش‌های زیر را به بیمار پیشنهاد می‌کند:

مراقبت‌های اولیه

  • استراحت- در دو یا سه روز اول تا حد ممکن به زانوی خود استراحت دهید، سپس سعی کنید به تدریج فعالیت‌های سبک را طی چند روز و هفته‌ی بعد از سر بگیرید تا صدا دادن زانو برطرف شود.
  • یخ- در دو یا سه روز اول یک کیسه یخ یا یک بسته سبزی یخ زده را داخل یک حوله گذاشته و هر دو تا سه ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی زانو قرار دهید.
  • گن‌های فشاری بپوشید تا جریان خون به زانو افزایش یابد و به بهبود سریع‌تر عضلات تحت فشار کمک کند.
  • بالا بردن زانوها تا بالای سینه همان تاثیر مورد بالا را دارد و می‌توان به جای پوشیدن گن فشاری یا همراه با آن انجام داد.

بریس

بریس می‌تواند به نگه داشتن و استراحت دادن به زانو جهت رفع صدا دادن زانو کمک کند. بریس زانو ممکن است برای بی حرکت کردن و فراهم کردن امکان بهبودی التهاب یا آسیب نیز توصیه شود.

داروهای مناسب


صدا دادن زانو و درد و خشکی ناشی از آن ممکن است با دارو درمان شود. تورم، خشکی و درد اطراف زانو معمولاً با مسکن‌های بدون نسخه مانند آسپرین یا ایبوپروفن قابل درمان می‌باشد.

تاثیر تزریق کورتیزون


کورتیزون یک هورمون استروئیدی است که بطور طبیعی توسط بدن در واکنش به استرس تولید می‌شود. این هورمون سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و بطور چشمگیری التهاب را کاهش می‌دهد. برای موارد صدا دادن همراه با درد زانو، ممکن است پزشکان تزریق مستقیم کورتیزون به مفصل زانو را برای کاهش درد و التهاب انتخاب کنند. تزریق کورتیزون به عنوان درمانی برای حملات دوره‌ای صدا دادن زانو مفید می‌باشد. هرچند، تزریق‌های مکرر به مفصل در واقع می‌تواند باعث تحلیل غضروف شود که درد همراه با آن را بدتر می‌کند. به همین دلیل، تزریق کورتیزون به عنوان یک درمان طولانی مدت مناسب نمی‌باشد.

اهمیت فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از راه‌هایی است که برای رفع صدا دادن زانو به بیمار پیشنهاد می‌شود. در جلسات فیزیوتراپی منشا و علت صدای زانو مورد درمان قرار می‌گیرد.
برنامه‌های فیزیوتراپی به منظور تقویت عضلات دور زانو، کاهش سفتی و افزایش تحرک آن طراحی می‌شوند.

ماساژ

ماساژ درمانی نیز می‌تواند در کاهش یا حذف صدا دادن زانو مفید باشد. ماساژ درمانی با بالا بردن گردش خون به درمان و التیام بیماری‌ها کمک می‌کند و روند بهبود را تسریع می‌بخشد.

چه ورزش‌هایی مناسب این بیماری است؟

ورزش‌های زیادی برای درمان تق تق زانو توسط دکتر پیشنهاد می‌شوند. این ورزش‌ها با تقویت عضلات اطراف زانو علت بیماری را تا حدی رفع می‌کنند.
برای مثال برای تسکین صداهای ناخوشایند و کاهش احتمال آسیب دیدگی، این ورزش را سه بار در هفته جهت دستیابی به حداکثر نتایج انجام دهید.

آزادسازی ماهیچه ساق پا

آزادسازی میوفاسیال تکنیکی است که با اعمال فشار مستقیم به تسکین تنش و سفتی عضلانی کمک می‌کند. در مقابل، حرکت کششی تنها باعث کشیده شدن عضله می‌گردد. آزادسازی ماهیچه این امکان را می دهد تا عضلات سفت بیمار که تعادل ساختار عضلانی را به هم زده‌اند، آرام شوند. از این تکنیک برای آزادسازی عضلات سفت ساق پا و اصلاح کاسه زانو جهت خلاصی از صدا دادن زانو استفاده کنید. برای این منظور بنشینید و ماهیچه ساق پای خود را روی یک توپ تنیس قرار دهید. پای دیگر را روی این پا قرار دهید و آن را روی توپ به بالا و پایین بغلتانید. بعد از یافتن نقطه‌ای که حساس است، توقف کنید و به مدت ۳۰ ثانیه پا را به بالا و پایین فشار دهید. سپس تا حد نیاز این حرکت را تکرار کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است