ازگود اشلاتر (درد و تورم زیر زانو) در سنین رشد ناشی از فعالیت زیاد

ازگود-اشلاتر

بیماری ازگود اشلاتر یکی از علل شایع زانو درد در نوجوانان در حال رشد محسوب می­‌شود. این بیماری به التهاب یک قسمت از زیر زانو گفته می­‌شود که تاندون کشکک به استخوان درشت نی متصل می­‌شود. بیماری ازگود اشلاتر معمولا در هنگام رشد زائده‌­های استخوانی رخ می­‌دهد، که استخوان­‌ها، عضلات، تاندون­‌ها و سایر ساختارهای بدن به سرعت دچار تغییر شوند. از آنجایی که فعالیت جسمانی فشار زیادی را به استخوان و عضلات وارد می­‌کند، کودکانی که در فعالیت­‌های جسمانی سنگین مانند دویدن و پریدن شرکت می­کنند، بیشتر در معرض ریسک ابتلا به این ابتلا به این بیماری قرار دارند. اما رعایت نکاتی مانند استراحت کردن، مصرف قرص مسکن، فیزیوتراپی، تمرینات کششی و استقامتی می­‌تواند به تسکین درد کمک کند و بیمار مجددا فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرد.

درمان بیماری ازگود اشلاتر بر کاهش درد و تورم تمرکز دارد. بیمار باید تا زمانی که هنگام ورزش کردن و بعد از آن هیچ گونه درد و ناراحتی احساس نمی­‌کند، فعالیت­‌های ورزشی خود محدود نماید. در برخی موارد پزشک از بیمار می­‌خواهد تا چند ماه از ورزش کردن اجتناب کند و از یک برنامه تقویتی پیروی نماید. با این حال اگر بیمار درد شدید ندارد یا دچار لنگی نشده است می‌­تواند به فعالیت­‌های ورزشی خود ادامه دهد. در اکثر موارد بخش زیادی از علائم بیماری با بزرگ شدن فرد برطرف می­‌شود، معمولا دختران در سن 14 سالگی و پسران در سن 16 سالگی شاهد بهبود علائم خود خواهند بود.. به همین دلیل پزشک به ندرت انجام عمل جراحی را پیشنهاد می­‌دهد. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از انواع روش‌های درمانی و توانبخشی این کلینیک شامل فیزیوتراپی، ورزش درمانی، التراسوند تراپی، لیزر درمانی، تحریک الکتریکی وشاک ویو تراپی برای رفع درد و ورم زیر زانو (ازگود اشلاتر) بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

علل بیماری ازگود اشلاتر چیست؟


استخوان‌­های کودکان و نوجوانان دارای یک محل خاص هستند و به محل رشد استخوان صفحه رشد گفته می‌­شود. صفحات رشد به نقاطی از غضروف گفته می­‌شود که در نزدیکی انتهای استخوان قرار دارند، هنگامی که رشد کودک کامل شد، این صفحات به استخوان تبدیل می‌­شوند. برخی از صفحات رشد به عنوان محل اتصال تاندون‌­ها تبدیل می­شوند، تاندون­‌ها بافت­‌های محکم و سفتی هستند که عضلات را به استخوان متصل می‌­کنند. یک توده استخوانی که برجستگی درشت نی نام دارد، صفحه رشد انتهای درشت نی را می‌­بندد. مجموعه­‌ای از عضلات در قسمت جلوی ران که عضلات چهار سر ران نامیده می­‌شوند به برجستگی درشت نی متصل شده‌­اند. هنگامی که کودک در حالت فعالیت است، عضلات چهار سر ران به تاندون زانو فشار وارد می­‌کنند که این تاندون به صورت متقابل به برجستگی درشت فشار می‌­آورد. در برخی از کودکان این انقباضات مداوم باعث التهاب صفحه رشد می­‌شود. برجستگی زائده درشت نی می­‌تواند گواه این مساله باشد.

نشانه­‌های این عارضه چیست؟


علائم دردناک این عارضه هنگام دویدن، پریدن، و سایر فعالیت­‌های ورزشی بدتر می­‌شوند. در برخی موارد، هر دو زانو درگیر می‌شوند، این در حالی است که معمولا وضعیت یک زانو بدتر از زانوی دیگر است. برخی از علائم و نشانه­‌های این عارضه عبارتند از:

 • درد زانو و التهاب زائده درشت نی
 • تورم در محل زائده درشت نی
 • سفت شدن عضلات در قسمت جلو یا پشت ران

چه کسانی بیشتر دچار بیماری ازگود اشلاتر می‌­شوند؟


فاکتورهای خطر برای این بیماری عبارتند از:

 • سن، معمولا دختران 8 تا 12 ساله و پسران 12 تا 15 بیشتر دچار این عارضه می­‎شوند.
 • مردان بیشتر دچار این بیماری می­‌شوند.
 • رشد سریع اسکلت، انجام دادن مکرر تمرینات ورزشی سنگین مانند دویدن یا پریدن باعث بروز این عارضه می‌­شود.

یکی از تحقیقات انجام شده نشان داده است که سفتی عضله چهار سر را در هنگام کشش زانو و انعطاف پذیری عضلات همسترینگ از جمله فاکتورهای خطر بیماری ازگود اشلاتر محسوب می­‌شوند.

آیا بزرگسالان نیز به بیماری ازگود اشلاتر مبتلا می­‌شوند؟

خبر خوب این است که بیماری ازگود اشلاتر که معمولا تحت عنوان درد ناشی از رشد زانو از آن یاد می­‌شود، معمولا بین سن 14 تا 18 سالگی و با متوقف شدن چرخه رشد از بین می­‌رود. به این ترتیب می­‌توان گفت که احتمال بروز این عارضه در میان بزرگسالان نادر است. خوشبختانه، این بیماری در بزرگسالان فقط یکی از زانوهای آنها را درگیر می­ک‌ند، بنابراین بیمار درد زیادی را احساس نمی­کند. کودکانی که دچار این عارضه شده‌­اند ممکن است در بزرگسالانی نیز با این مشکل دست و پنجه نرم کنند. در حقیقت حدود 50 درصد از بیماران مبتلا به ازگود اشلاتر به علائم این بیماری را در دوران بزرگسالی نیز تجربه خواهند کرد. بزرگسالانی که در فعالیت­‌های ورزشی پر تحرک مانند بسکتبال، والیبال، اسکیت و مواردی از این قبیل حضور دارند ممکن است مانند کودکان دچار این عارضه شوند.

عوارض ناشی از این بیماری چیست؟


عوارض این بیماری عبارتند از: تورم دائمی زائده درشت دائمی، عود بیماری در دوران بزرگسالی و پاره شدن صفحه رشد در ناحیه استخوان درشت نی.

راه­‌های تشخیص اوزگود اشلاتر چیست؟


می­تواند در برخی موارد حاد از عکسبرداری به کمک اشعه ایکس برای مشاهده بهتر وضعیت بیمار استفاده کرد.

 • معمولا تشخیص بیماری برمبنای یافته‌­های بالینی قرار دارد.
 • باید معاینه رادیو گرافیک هر دو زانو به صورت جانبی و خلفی انجام شود تا احتمال وجود تومور شکستگی، پارگی یا عفونت رد شود. به طور کلی تصویربرداری از زانو می­تواند تصویر بهتری از وضعیت زائده استخوان درشت نی و اجزای استخوانی مجاور آن را نشان دهد. این نوع عکسبرداری برای رد کردن احتمال تومور یا تومور یا تورم و التهاب اپی فیزیودسیس سودمند است.
 • می­توان از سونوگرافی برای تشخیص این عارضه استفاده کرد. پزشک، التراسوند را به طور مستقیم به محل مورد نظر هدایت می­‌کند تا بتواند ظاهر غضروف، سطح استخوان، تاندون زانو، تورم بافت­‌های نرم، و هرگونه اختلال را نشان دهد.

پزشک می­‌تواند از طریق معاینه بیمار و بررسی سابقه پزشکی او به تشخیص این بیماری بپردازد. التهاب و تورم زانو و زائده درشت نی که با انجام دادن فعالیت‌­هایی مانند وزنه برداری یا پریدن بدتر می­‌شود، نشان دهنده بیماری اسگوداشلاتر است.

 • معاینه جسمانی بیمار می‌­تواند وجود درد در هنگام لمس زائد، درشت نی را نشان دهد.
 • کشش مداوم زانو و چرخش آن معمولا باعث ایجاد درد می­شود اما بلند کردن یا به صورت صاف هیچ گونه دردی را ایجاد نمی‌کند.
 • تست ایلی، که می­تواند سفتی بیش از حد عضلات چهار سر ران را ثابت کند در همه موارد مثبت است.

چگونه ازگود اشلاتر را درمان کنیم؟


پزشکان برای درمان و توان بخشی بیماری ازگوداشلاتر درد و ورم زیر زانو در کودکان و بزرگسالان، روش­‌های زیر را توصیه می­‌کنند:

استراحت و قرار دادن کمپرس یخ روی زانو

استراحت-و-قرار-دادن-کمپرس-یخ-روی-زانو

استراحت دادن به زانو، قرار دادن آن روی سطح بلندتر و استفاده از کمپرس یخ می­تواند به رفع تورم و التهاب آن کمک کند، این امر باعث تسکین درد می­شود. در صورتی که بیمار هنگام انجام فعالیت جسمانی دچار درد زانو شود، باید دست از فعالیت بکشد و استراحت کند. استراحت مهمترین مساله‌­ای است که می­تواند به درمان بیماری ازگوداشلاتر کمک کند. گاهی اوقات باید بیمار فعالیت‌­های خود را متوقف کند و کمپرس یخ را روی زانوی خود قرار دهد تا از میزان التهاب و درد زانو کاسته شود. بیمار می­تواند روزی سه بار و هر بار حدود 10 تا 15 دقیقه از کمپرس یخ استفاده نماید. بدین منظور می­تواند از کیسه محتوای سبزیجات منجمد یا یخ استفاده کند و آن را درون پارچه نازکی پیچید و روی زانویش قرار دهد.

بریس مخصوص بیماری ازگود اشلاتر

بریس-مخصوص-بیماری-ازگود-اشلاتر

در صورتی که بیمار نمی­تواند از انجام فعالیت­‌هایی که باعث درد زانو می­شوند دست بکشد، استفاده از بریس زانو می­تواند کمک شایانی به او نماید. استفاده از بریس به بیمار کمک می­کند بتواند به انجام فعالیت­‌هایی نظیر فوتبال، بسکتبال، دو، و اسکیت بپردازد و بدون هیچ گونه دردی از پله‌­ها بالا برود. باند مخصوص که کشکک زانو که بین کشکک و زائده درشت نی قرار می­گیرد می­تواند به تسکین علائم این بیماری کمک کند.

پزشک برای درمان این بیماری چه داروهایی را پیشنهاد می­‌کند؟

پزشک-برای-درمان-این-بیماری-چه-داروهایی-را-پیشنهاد-می¬کند

مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب ( مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن ) یا استامینوفن می­تواند به تسکین درد و التهاب کمک کند. باید بیمار این داروها را تحت نظر پزشک مصرف کند.

آیا فیزیوتراپی می­‌تواند به درمان این بیماری کمک کند؟

فیزیوتراپی یکی از موثرترین راه­‌های درمان ازگود اشلاتر در کودکان و بزرگسالان است.

 • تسکین علائم بیمار اولین موضوعی است که پزشک به رفع آن می­پردازد. ممکن است پزشک برای کنترل درد و التهاب از کمپرس گرم، التراسوند، تحریک الکتریکی، و مگنت تراپی استفاده کند.
 • پزشک از تمرینات ورزشی، حرکات استقامتی و انعطاف پذیری برای بهبود وضعیت عضلات پا استفاده می­کند. در اکثر مواقع، سفتی عضلات چهار سران و عضلات همسترینگ باعث می­شود که فرد در معرض خطر آسیب دیدگی­‌های مختلف قرار بگیرد، بنابراین حفظ انعطاف پذیری بدن اهمیت بسیار زیادی دارد. پزشک به تقویت عضلات پا کمک می­کند و از وضعیت متعادل آنها در زانو، ران، و قوزک اطمینان حاصل می­کند. فعالیت­‌هایی که به حفظ تعادل بدن کمک می­کنند. به بیمار یاد می­دهند که چه موقع از همه عضلات پای خود به صورت همزمان استفاده کند.
 • ورزش کردن و یاد گرفتن حالت‌­های صحیح بدن در رفع مشکلات و ناهنجاری­‌های انطباقی بدن اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات برای درمان پای پرانتزی یا صافی کف پا، استفاده از کفی طبی یا کفش طبی ضروری است.
 • نکته آخر آنکه، پس از کاهش علائم بیمار، پزشک بر انجام برخی فعالیت­‌های خاص و الگوهای حرکتی تمرکز می­کند تا بتواند به کاهش فشاری که در حین ورزش به زانو وارد می­شود و بهبود وضعیت آن کمک کند.

شاک ویوتراپی چه کمکی به درمان می‌­کند؟

شاک-ویوتراپی-چه-کمکی-به-درمان-می¬کند؟

شاک ویوتراپی یکی از رایج ترین و مفید ترین راه‌­های درمان و برطرف کردن بیماری اسگوداشلاتر (درد و ورم زیر زانو) می­باشد. در شاک ویو تراپی از امواج پر انرژی صدا برای درمان دردهای مزمن اسکلتی عضلانی استفاده می­شود و باعث تسریع فرایند بهبود آن می­گردند. به این ترتیب تحریک نقاط دردناک بدن می­شود و باعث تسریع فرایند بهبود آن می­گردند. بنابراین  تحریک بافت باعث می­شود که فرایند بهبود آسیب دیدگی سرعت بیابد. شاک ویوتراپی باعث تشکیل عروق خونی جدید در موضع آسیب دیده می­شود و جریان خون و متابولیسم بدن را افزایش می­دهد، و به ترمیم بهبود مجدد بافت­‌های آسیب دیده کمک می­کند. بیمار می­تواند طی سه جلسه درمان که در دو هفته انجام می­شود، شاهد نتایج مثبت این روش باشد. معمولا امکان بهبودی فوری پس از درمان وجود دارد، اما گاهی اوقات حدود 4 هفته طول می­کشد تا درد تسکین یابد و معمولا بین 9 تا 12 طول می­کشد تا نتایج نهایی ایجاد شود.

ورزش کردن و تمرینات کششی

کشش عضلات قبل و بعد از ورزش یا سایر فعالیت­‌های جسمانی یکی از موارد بسیار مهم در درمان ازگوداشلاتر در کودکان و بزرگسالان است. ورزش کردن به تقویت عضلات چهار سرران و عضلات همسترینگ کمک می­کند، به این ترتیب از میزان فشاری که به تاندون کشکک وارد می­شود کاسته خواهد شد. این امر به ثابت نگه داشتن مفصل زانو کمک می­کند. بیمار باید قبل از شروع ورزش به کشش عضلات زیر بپردازد:

عضلات چهار سر ران، عضلات همسترینگ، نوار ایلیوتیبیال

برخی از تمرینات ورزشی مفید برای درمان ازگود اشلاتر کودکان و بزرگسالان عبارتند از:

کشش عضلات چهار سر ران در حالت دمر

کشش-عضلات-چهار-سر-ران-در-حالت-دمر

برای انجام این تمرین باید به صورت زیر عمل کنید:

 • همانگونه که در تصویر نشان داده شده است به صورت دمر دراز بکشید.
 • زانوی خود را خم کنید و انگشتان، پا، و قوزک خود را دست بگیرید.
 • در صورتی که عضلات پای شما بیش از حد سفت شده است می­توانید یک حوله یا کمربند را دور قوزک پای خود بیاندازید و سعی کنید آن را با دست نگه دارید.
 • پاشنه پای خود را به سمت باسن تان بکشید تا کاملا کشش عضلات جلوی ران را احساس کنید.
 • سعی کنید زانوهای تان را کنار هم قرار دهید.
 • حدود 30 ثانیه در این حالت باقی بمانید سپس استراحت کنید.
 • روزی دوبار و هر بار دو مرتبه به تکرار این تمرین بپردازید.

کشش عضلات همسترینگ همانند رقص باله

کشش-عضلات-همسترینگ-همانند-رقص-باله

برای انجام این تمرین برای درمان اوزگود اشلاتر باید به صورت زیر عمل کنید:

 • سر پا بایستید و پای خود را روی یک صندلی، میز، یا یک شی ثابت قرار دهید و آن را بکشید.
 • هر دو دست­تان را روی قسمت بیرونی پای خود قرار دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که ران و لگن شما روبروی پای در حال کشش قرار دارند.
 • دست­‌های تان را به سمت پائین پای خود بلغزانید.
 • سعی کنید قفسه سینه خود را به نیز پائین هدایت نمائید. باید کمر و قفسه سینه شما صاف باشند. از خم کردن شانه‌های خود اجتناب کنید. باید انگشتان پای شما به سمت بالا قرار بگیرند.
 • باید هنگام انجام این تمرین کشش عضلات پشت ران خود را احساس کنید.
 • حدود 30 ثانیه در این حالت باقی بمانید.
 • روزی دو بار و هر بار دو مرتبه به تکرار این حرکت بپردازید.

کشش عضلات همسترینگ به کمک چارچوب در

کشش-عضلات-همسترینگ-به-کمک-چارچوب-در

برای انجام این تمرین باید به صورت زیر عمل کنید:

 • در نزدیکی چارچوب در قرار بگیرید و به پشت دراز بکشید.
 • یکی از پاهای خود از به دیوار بچسبانید و به آرامی به سمت بالا بکشید. سعی کنید زانوهای خود را صاف نگه دارید، باید تا جایی که امکان دارد باسن خود را دیوار نزدیک کنید و پای دیگر شما به صورت صاف روی زمین قرار بگیرد.
 • هنگام انجام این تمرین باید بتوانید کشش عضلات پشت ران خود را احساس کنید.
 • حدود 30 ثانیه در این حالت باقی بمانید.
 • روزی دوبار و هر بار دو مرتبه به تکرار این حرکت بپردازید.

درمان بیماری ازگود اشلاتر با عمل جراحی

باید تا زمانی که رشد کودک کامل می­شود و رشد استخوان‌­ها قطع می­شود از انجام عمل جراحی اجتناب کرد، این امر از بروز مشکل در صفحات رشد، رکوراتوم و یا والگوس زانو جلوگیری می­کند. روش­‌های جراحی مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که عبارتند از سوراخ کردن زائده استخوان درشت نی، کاهش اندازه زائده استخوان دشت نی، ایجاد برش عرضی در تاندون کشکک، برش استخوانچه و تکه‌­های آزاد غضروفی ( تراشیدن استخوان درشت نی )، قرار دادن ثابت کننده­‌های استخوانی، یا تلفیقی از این روش‌­های جراحی.

چگونه از ایجاد این بیماری جلوگیری کنیم؟


راه‌­های پیشگیری از بروز بیماری اوزگود اشلاتر در زانو عبارت است از:

 • کاهش وزن و رسیدن به شاخص بدنی مناسب متناسب با وزن و قد
 • انجام تمرینات ورزشی کششی و گرم کردن بدن قبل از شروع فعالیت جسمانی
 • گرم کردن زانو با کمپرس آب گرم یا دوش گرفتن برای بهبود کشیدگی زانو
 • حفظ انعطاف پذیری بدن، استقامت و قدرت عضلات
 • اجتناب از تمرینات آزاد کششی حرکتی زانو (مانند کشیدن و باز کردن زانو در حالت نشسته و در جهت خلاف مقاومت پا)
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است