تزریق استروئید (کورتیزون) به مفصل زانو برای تشخیص و درمان درد زانو

تزریق استروئید روش حداقل تهاجمی است که می‌تواند به‌طور موقت درد زانو ناشی از مفصل ملتهب را تسکین دهد اگرچه علت درد مفصلی آرتروز زانو، آسیب، دژنراسیون به‌خوبی درک نمی‌شود. این روش دو هدف دارد؛ اولاً به‌عنوان آزمایش تشخیصی برای دیدن اینکه آیا درد درواقع از مفصل ایجاد می‌شود، استفاده کرد. دوم اینکه می‌توان آن را به‌عنوان درمان برای تسکین التهاب و درد ناشی از شرایط مختلف مورد استفاده قرار داد. تزریق کورتیکواستروئید می‌تواند التهاب را کاهش دهد و هنگامی‌که به‌طور مستقیم به ناحیه دردناک منتقل می‌شود، می‌تواند مؤثر باشد. تسکین درد ناشی از تزریق از چندین ماه تا چند سال ماندگار است و همراه با فیزیوتراپی و برنامه ورزشی نتیجه بهتری نیز می‌دهد.

کورتون ها به‌طور مرتب برای کاهش التهاب زانو مورد استفاده قرار می‌گیرند. کورتون ها اثرات ماده کورتیزول که به‌طور طبیعی توسط غده فوق کلیه تولید می‌شود را تقلید می‌کنند. آن‌ها همچنین در سرکوب سیستم ایمنی مفید هستند. این اتفاق می‌تواند در کنترل شرایطی مانند آرتریت روماتوئید زانو کمک کند که در آن سیستم ایمنی به‌اشتباه به بافت‌های خود حمله می‌کند.
کورتیزون به‌سرعت در جریان خون جذب می‌شود و به محل التهاب منتقل می‌شود. تزریق باعث تسریع تسکین در ناحیه التهابی می‌شود و قوی‌تر از داروهای ضدالتهابی خوراکی است. عوامل مانند میزان التهاب و سلامت کلی در تعیین ماندگاری اثرات استروئید تزریق‌شده نقش دارد. توجه داشته باشید که اثرات تزریق موقت است. تزریق کورتیزون اضافی ممکن است ضروری باشد.
در دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی پس از مشاوره و معاینه دقیق بیماری زانویتان ، در صورت صلاح‌دید پزشک می‌توانید از این روش بهره‌مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 03132372301 تماس بگیرید.

تزریق مفصلی استروئید چیست؟تزریق استروئید شامل هر دو کورتیکواستروئید (مانند تریامسینولون، متیل پردنیزولون، دگزامتازون) و یک عامل کاهش‌دهنده بی‌حس‌کننده (به‌عنوان مثال، لیدوکائین یا بوپیواکائین) است. این داروها به مفصل دردناک زانو درون کپسول مفصلی تزریق می‌شود.

تزریق کورتون برای چه کسی مناسب است؟بزرگ‌سالان و کودکان می‌توانند تزریق کورتیزون داشته باشند. اگر بیمار درد زانو ناشی از التهاب مفصلی داشته باشد، ممکن است از تزریق استروئید سود ببرد. معمولاً تزریق مفصل برای کسانی که به درمان‌های محافظه‌کار دیگر مانند داروهای ضدالتهابی خوراکی، استراحت یا فیزیوتراپی پاسخ نمی‌دهند توصیه می‌شود.

تزریق به چه مشکلاتی کمک می‌کنند؟


تزریق کورتیزون می‌تواند برای علل مختلف زانودرد ازجمله بورسییت، تاندونیت، پارگی مینیسک  و نقرس مفید باشد. تزریق یکی از بهترین راه‌های کاهش درد و بهبود عملکرد است اما به‌طور کلی مشکل را درمان نمی‌کند.

اقدامات قبل از درمان؟


پزشک قبل از تزریق، سابقه پزشکی بیمار و عکسبرداری لازم را برای برنامه‌ریزی بهترین مکان تزریق انجام می‌دهد. بیمارانی که آسپیرین یا داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند نیاز به قطع مصرف چند روز قبل از عمل دارند. مصرف هرگونه دارو را به اطلاع پزشکان، ازجمله پزشکی که دارو را تجویز می‌کند و پزشکی که تزریق را انجام می‌دهد، اطلاع دهید.

تزریق استروئید در زمان انجام تزریق از بیمار خواسته می‌شود تا داروهایی را که در حال حاضر مصرف می‌کند لیست کند و هرگونه آلرژی به دارو را اطلاع دهد. تزریق ممکن است 15 تا 45 دقیقه طول بکشد و پس‌ازآن ریکاوری انجام می‌شود. مراحل تزریق استروئید در مفصل زانو عبارتند از:

آماده‌سازی بیمار

 

بیمار روی تخت اشعه ایکس قرار دارد. بی‌حسی موضعی در زانو استفاده می‌شود، بنابراین درد و ناراحتی در تمام مراحل کم است. بیمار در طول مراحل بیدار و هوشیار است تا پزشک بتواند واکنش او را ببیند. داروی آرام‌بخش با دوز کم معمولاً تنها دارو برای تزریق است.

پزشک سوزن را وارد می‌کند

 

پزشک با کمک فلورسکوپ (اشعه ایکس مخصوص) سرسوزن را از طریق پوست به ناحیه ایجادکننده درد زانو هدایت می‌کند. فلورسکوپ به پزشک این امکان را می‌دهد که سوزن را در مانیتور فلورسکوپ ببیند تا مطمئن شود که سوزن به محل موردنظر رسیده است. برای تأیید صحت درست بودن مکان سوزن، ممکن است کنتراست تزریق شود. بیمار کمی ناراحتی حس می‌کند اما معمولاً بیشتر فشار احساس می‌شود نه درد.

تزریق دارو

هنگامی‌که سوزن در مکان موردنظر قرار می‌گیرد، داروهای بیهوشی و کورتیزون به کپسول مفصلی تزریق می‌شود. سوزن سپس خارج می‌شود. بسته به محل درد، تزریق به یک یا چند مفصل انجام می‌شود.

بعد از تزریق


اکثر بیماران می‌توانند بلافاصله پس از تزریق راه بروند. بیمار پس از مدت کوتاهی که تحت نظارت قرار می‌گیرد، معمولاً می‌تواند مطب یا بیمارستان را ترک کند. همراه باید بیمار را به خانه‌اش برساند. بیماران معمولاً روز بعد از تزریق به فعالیت‌های خود بازمی‌گردند. سوزش در اطراف محل تزریق ممکن است با استفاده از یخ و ضد درد موضعی (تیلنول) کاهش یابد. بیمار می‌تواند شدت دردش طی چند هفته آینده را یادداشت کند. بیمار معمولاً متوجه افزایش ناگهانی درد می‌شود زیرا اثر بی‌حسی از بین می‌رود و تأثیر کورتیزون هنوز شروع نشده است.

نتایج تزریق کورتیزون چیست؟ 


اگر مفصل درمان شده منبع زانودرد باشد، درد بیمار ممکن است از دو تا هفت روز پس از تزریق شروع به کاهش کند. درد ممکن است برای چند روز تا چند ماه کاهش یابد و به بیمار توانایی انجام  فیزیوتراپی را می‌دهد. اگر تزریق‌ها مفید بوده ولی بیمار عود درد را تجربه کند تزریق می‌تواند تکرار شود. درصورتی‌که بیمار هیچ‌گونه تسکین دردی را تجربه نکند دیگر گزینه‌های درمانی باید مدنظر قرار گیرد.

خطرات تزریق کورتیزون چیست؟


تزریق مفصلی استروئیدی به دلیل خطرات کمی که برای بیماران دارد به‌عنوان درمانی مناسب برای درمان‌های غیر جراحی در نظر گرفته می‌شود. خطرات احتمالی مرتبط با تزریق شامل خونریزی، عفونت، واکنش‌های آلرژیک، سردرد و آسیب عصبی (نادر) است. عوارض جانبی کورتیزون ممکن است سبب افزایش موقت وزن، احتباس آب، گرگرفتگی، نوسانات خلقی یا بی‌خوابی و افزایش سطح قند خون در افراد دیابتی شود. این اثرات معمولاً در عرض 7 تا 10 روز ناپدید می‌شوند.

پرسش و پاسخ‌های مربوط به تزریق استروئید


سؤالات معمول در مورد تزریق استروئید مفصلی زانو عبارتند از:

بیمار چند تزریق کورتیزون نیاز دارد؟ 

اگر درد و تورم بیمار پس از یک تزریق کورتیزون بهتر شود ممکن است به تزریق دیگری نیاز نداشته باشد. اگر او دچار مشکل طولانی‌مدت است و تزریق کورتیزون به‌خوبی اثر می‌کند بیمار می‌تواند تزریق را تکرار کند. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که بیمار تزریق کورتیزون به یک مفصل را بیش از یک‌بار در هر 3 ماه انجام ندهد.

چه کسی نمی‌تواند کورتیزون تزریق کند

تزریق کورتیزون برای برخی افراد مناسب نیست. قبل از تزریق، اگر بیمار دارای مشکلات زیر است باید با پزشک صحبت کند:

 • سابقه واکنش آلرژیک به کورتیزون و یا هر دارو دیگر داشته است.
 • خود فرد یا نزدیکان او سابقه افسردگی یا افسردگی مانی (اختلال دوقطبی) داشته است.
 • عفونت (شامل عفونت چشم)
 • در حال تلاش برای باردار شدن هستند، باردار هستند یا شیردهی می‌کنند.
 • به‌تازگی در تماس باکسی بوده است که دچار اپوکسی یا سرخک است (مگر اینکه بیمار مطمئن باشد که به این عفونت‌ها ایمنی دارد)
 • به‌تازگی واکسیناسیون داشته یا به‌زودی خواهد داشت.

کورتیزون می‌تواند برخی مشکلات را شدیدتر کند بنابراین مهم است که پزشک بر بیمار نظارت کند.
مطمئن شوید که پزشک می‌داند که بیمار مشکلات زیر را دارد:

 • هرگونه زخم ناخوشایند
 • فشارخون بالا دارد
 • دیابت
 • مشکلات چشم به نام گلوکوم
 • پوکی استخوان

اگر بیمار مبتلابه دیابت است و قند خون خود را کنترل می‌کند، باید کنترل را افزایش دهد. تزریق استروئید می‌تواند کنترل قند خون خود را تحت تأثیر قرار دهد.


چه روش‌های درمانی در کنار تزریق استروئید موردنیاز است؟

گزینه‌های دیگری ازجمله داروها وجود دارد که می‌تواند به مفاصل زانو آسیب‌دیده یا متورم کمک کند. راه‌های دیگری که کمک می‌کند عبارتند از:

 • بهبود عملکرد کلی بدن را از طریق ورزش منظم بهبود دهید.
 • برنامه ورزشی برای افزایش قدرت عضلانی در اطراف مفصل زانو داشته باشید.
 • مفصل زانو را گرم و سردکنید.
 • برای حمایت از زانوی خود از چوب پیاده‌روی استفاده کنید.
 • الکتروتراپی کنید (به‌عنوان مثال تحریک الکتریکی)

بهتر است برای مشاوره تخصصی از پزشک کمک بخواهید.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است