تزریق هیالورونیک اسید (ژل تزریقی) در مفصل زانو برای درمان آرتروز خفیف

یکی از مزایای هیالورونیک اسید، قابلیت آن در تسکین درد مفصل زانو است. داشتن چنین تاثیری، چندان هم تعجب‌آور نیست چرا که هیالورونیک اسید به طور طبیعی و فشرده شده در مفصل زانو و سایر مفاصل بدن موجود است. این ماده از جمله مواد اصلی در ترکیب غضروف و همچنین ماده سیناویال در مفاصل بدن است که موجب نگه داشتن آب در غضروف می‌شود و در نتیجه ماده‌ای ژله مانند و غلیظ درست می‌کند که موجب مرطوب نگه داشتن غضروف و حفاظت از آن می‌شود. غضروف و ماده‌ی سیناویال با یکدیگر موجب جذب فشار‌های وارد شده به مفصل می‌شوند و تا حدود بسیار چشمگیری از فرسایش مفصل جلوگیری می‌کنند. اما در مفاصلی که بر اثر آرتروز آسیب دیده‌اند، میزان هیالورونیک اسید به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه ماده سیناویال و غضروف قابلیت‌های خود را تا حدودی از دست می‌دهند. پزشک برای کاهش درد و التهاب زانو، ماده‌ی هیالورونیک اسید را مستقیما در مایع سیناویال مفصل تزریق می‌کند.

آرتروز زانو در مراحل اولیه با روش‌های غیرجراحی درمان می‌شود. ممکن است پزشک در این مرحله درمان‌های متعددی را به بیمار تجویز کند. در صورتی که به آرتروز زانو مبتلا هستید و با کمک سایر روش‌های درمانی مانند ورزش، فیزیوتراپی، کاهش وزن، گرما درمانی، سرما درمانی، استفاده از زانوبند یا عصا یا تزریق استروئید نتوانسته‌اید درد زانوی خود را تسکین دهید، می‌توانید در مورد تزریق هیالورونیک سید در زانو با پزشک خود مشورت کنید. تزریق این ژل در زانو موجب کاهش درد و بهبود حرکت پذیری مفصل می‌شود. با مراجعه به دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، پس از معاینه دقیق و بررسی مناسب بودن این روش برای مشکل شما، تزریق ژل در مفصل زانو برای کاهش درد و التهاب به شما پیشنهاد می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

روش تزریق هیالورونیک اسید در زانو برای چه کسانی مفید است؟


تزریق ژل در مفصل زانو برای کسانی مناسب است که آرتروز زانوی خفیف تا متوسط دارند. این روش خصوصا برای افرادی مفید است که سایر روش‌های درمانی را امتحان کرده‌اند و این روش‌ها تاثیری بر آنها نداشته است. در این موارد، تزریق ژل موجب کاهش درد و التهاب زانو می‌شود و حرکت پذیری زانو را بیشتر می‌کند. تزریق ژل می‌تواند در یک یا هر دو زانو انجام شود. در صورتی که بیمار شرایط زیر را داشته باشد، احتمالا تزریق ژل به غضروف زانو برای او روش مناسبی است:

 •  درمان فعلی، تسکین درد کافی را ایجاد نمی‌کند.
 •  بیمار نمی‌تواند آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهاب مانند ایبوبروفن را مصرف کند.
 •  بیمار در حال مصرف چندین داروی مسکن به طور همزمان است.
 •  بیمار کاندید مناسبی برای جراحی زانو نیست و یا می‌خواهد جراحی را تاجای ممکن به تعویق بیندازد.

اما تزریق ژل برای زانو برای بیماران مبتلا به آرتروز شدید که مفصل آنها سایش استخوانی دارد، مناسب نیست و این بیماران معمولا به درمان‌های تهاجمی‌تر مانند جراحی نیاز دارند.

نکته‌های مهم قبل از تزریق در زانو


ابتلا به برخی از بیماری‌ها می‌تواند بر استفاده از هیالورونیک اسید تاثیر داشته باشد. حتما در صورتی که بیمار شرایط یا بیماری خاصی دارد، این مسئله را با پزشک در میان بگذارید. از جمله:

 •  آلرژی به پروتئین باکتریایی
 •  آلرژی به مواد اولیه هیالورونات
 •  عفونت پوست یا مفصل زانو یا سایر مشکلات در محل مورد نظر برای تزریق
 • آب آوردن زانو (وجود مایع بیش از حد در اطراف مفصل زانو)

چگونگی تزریق آمپول هیالورونیک اسید در زانو


تزریق هیالورونیک اسید در زانو، عملی سرپایی است که در مطب و در کمتر از 5 دقیقه قابل انجام است.

 •  بیمار روی کمر دراز می‌کشد و زانوی خود را صاف می‌کند و یا آن را 20 تا 30 درجه خم می‌کند. اگر پزشک ترجیح دهد که زانوی بیمار خم باشد، احتمالا یک پارچه‌ی رول شده زیر زانوی بیمار قرار می‌دهد تا زانو در زاویه مناسب و مورد نظر پزشک خم باشد.
 •  زانو با ماده‌ی ضدعفونی‌کننده مانند الکل یا بتادبن، تمیز می‌شود.
 •  از بیمار خواسته می‌شود که عضلات پای خود را شل کند. این کار موجب می‌شود که تزریق به آسانی انجام شود و خود بیمار نیز درد کمتری داشته باشد.
 •  در صورتی که پزشک از تصاویر اولتراسوند استفاده می‌کند، ژل مخصوصی روی ناحیه کوچکی از زانو زده می‌شود و سپس تکنسین، دسته‌ی مخصوص دستگاه اولتراسوند را روی این ناحیه می‌گذارد و به آرامی کمی آن را فشار می‌دهد. در این حالت تصویر مفصل زانو روی مانیتور نمایش داده می‌شود.
 •  ممکن است پزشک مقداری بیحسی موضعی مانند لیدوکائین تزریق کند تا زانو بی‌حس شود.
 •  اگر زانو متورم باشد، ممکن است پزشک در ابتدا مقداری از مایع درون مفصل را با سرنگ بیرون بکشد.
 •  سپس پزشک مقدار کمی ژل (در حدود 2 میلی‌لیتر) را در یک طرف کشکک زانو تزریق می‌کند.
 •  از بیمار خواسته می‌شود زانوی خود را چند بار خم و راست کند تا مایع هیالورونیک اسید در اطراف مفصل پخش شود.

مراقبت‌های بعد از تزریق


بیمار می‌تواند بعد از انجام تزریق، به کارهای روزمره خود ادامه دهد. تا 48 ساعت بعد از تزریق، بیمار باید از وارد کردن وزن و فشار زیاد به زانو خودداری کند و بنابراین برای مثال باید از ایستادن به مدت طولانی، بلند کردن اجسام سنگین و پریدن و دویدن اجتناب کند. ظرف چند روز، ممکن است پزشک از بیمار بخواهد که به فیزیوتراپی مراجعه کند. ممکن است بعد از تزریق هیالورونیک اسید، زانو به طور موقتی دردناک و متورم شود. اگر درد و تورم با گذشت زمان همچنان ادامه داشت و یا شدت گرفت، با پزشک تماس بگیرید.

اهمیت فیزیوتراپی بعد از تزریق ژل زانو


در صورتی که تزریق ژل در مفصل زانو در کاهش درد زانوی بیمار موثر باشد، پزشک انجام فیزیوتراپی را به بیمار تجویز می‌کند تا عضلات اطراف مفصل زانو تقویت شوند. زمانی که درد کاهش پیدا می‌کند، بیمار می‌تواند تمرینات فیزیوتراپی تقویت عضلات زانو را انجام دهد. انجام تمرینات ساده برای تقویت عضلات اطراف زانو موجب کاهش علائم آرتروز مفصلی و جلوگیری از ساییدگی و فرسایش بیشتر مفصل می‌شود. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که هر روز تمرینات ساده و سبکی مانند پیاده‌روی را برای 20 الی 30 دقیقه انجام دهید. آب درمانی نیز ورزش بسیار مفید و ملایمی برای مبتلایان به آرتروز زانو است.

عوارض آمپول هیالورونیک اسید داخل زانو چیست؟


شایع‌ترین عارضه گزارش شده بعد از تزریق ژل داخل زانو تورم، درد و احساس گرما در مفصل و قرمزی، خارش و کبودی در اطراف مفصل است که تمامی این موارد موقتی هستند. همچنین ممکن است در زانویی که تزریق در آن انجام شده آب جمع شود. این واکنش‌ها به تزریق ژل معمولا خفیف هستند و زیاد ماندگار نیستند. در موارد نادری ممکن است واکنش بیمار شدید باشد.

سوالات متداول


برخی از سوالاتی که مردم درباره تزریق ژل داخل زانو دارند عبارتند از:

تاثیر تزریق چه زمانی دیده می‌شود؟

تاثیرات تزریق ژل در زانو به سرعت دیده نمی‌شود. تزریق ژل طی یک دوره‌ی درمانی و به تدریج انجام می‌شود و بنابراین هرچند بیمار پس از اولین تزریق، تا حدودی بهبودی را حس می‌کند، اما بیشترین تاثیر و نتایج نهایی تزریق ژل بعد از چند هفته یا حتی چند ماه بعد از اولین تزریق مشخص می‌شوند. در صورتی که سری اول تزریقات برای بیمار نتیجه‌بخش بوده باشند، ممکن است هر 6 ماه یکبار تزریق ژل تکرار شود.

تزریق ژل برای درمان آرتروز زانو چقدر موثر است؟

هرچند علائم برخی از بیماران مبتلا به آرتروز، بعد از تزریق ژل داخل زانو بهبود پیدا می‌کند، اما این روش هرگز موجب بازگشت روند پیشروی آرتروز و یا شکل‌گیری مجدد غضروف نشده است. در واقع این روش بیماری آرتروز را از بین نمی‌برد و درمان قطعی نمی‌کند. تزریق ژل در زانو تنها موجب بهبود قابلیت جذب رطوبت در مایع سیناویال در مفصل شده و بدین ترتیب حرکت پذیری مفصل را بیشتر کرده انجام فعالیت را برای بیمار آسان‌تر می‌کند. نتایج تزریق هیالورونیک اسید در زانو معمولا تا 6 ماه ماندگاری دارد اما در مواردی تا 1 سال نیز ادامه داشته است. تاثیر تزریق هیالورونیک اسید در درمان و از بین بردن بیماری آرتروز مفصلی مشخص نیست. پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که بیشترین تأثیرگذاری این روش در مراحل ابتدایی آرتروز زانو است.

ژل تزریقی هیالورونیک اسید چگونه تولید می‌شود؟

ژل هیالورونیک اسید اغلب از بدن پرنده‌ها به دست می‌آید و معمولا برای تولید آن از تاج‌خروس استفاده می‌شود. افرادی که در گذشته سابقه آلرژی به گوشت مرغ یا تخم‌مرغ را داشته‌اند نباید ژلی را تزریق کنند که از این منبع تولید شده است تا دچار واکنش آلرژیک نشوند. فرم‌های جدیدی از ژل هیالورونیک اسید نیز تولید می‌شوند که از منبع حیوانی به دست نمی‌آید.

به این پست امتیاز دهید.
تزریق هیالورونیک اسید (ژل تزریقی) در مفصل زانو برای درمان آرتروز خفیف
4.13 از 8 رای