خشکی مفصل زانو: علت و درمان

زانو

عوامل مختلفی ممکن است منجر به خشکی زانو شود، که به‌طور معمول پس از مدتی نشستن یا عدم فعالیت، بیشتر قابل توجه خواهد بود. آسیب‌ها و مشکلاتی که بر مفصل زانو اثر می‌گذارند، مانند آرتروز زانو یا آرتریت روماتوئید ممکن است باعث احساس خشکی در زانو شوند. خشکی زانو با احساس سفتی درون مفصل زانو یا اطراف آن مشخص می‌شود، که ممکن است با درد، سخت شدن حرکت مفصل و/یا ورم همراه باشد.

خشکی در مفصل زانو می‌تواند هشداردهنده باشد و ممکن است در زندگی روزمره شخص تداخل ایجاد کند. اینکه این مشکل ناشی از آسیب یا مشکل زمینه‌ای باشد، پزشک می‌تواند طرح درمانی را ایجاد کند که مناسب شرایط بیمار باشد و علائم را تسکین دهد.

هرچه سریعتر علت خشکی زانو شناسایی شود، نتایج نیز بهتر خواهند بود. به عنوان یک روش پیشگیری، ایده خوبی است که روش‌های مراقبتی را به‌طور منظم انجام داده و ورزش‌هایی را انتخاب کنید که زانو را سالم و محدوده حرکتی را به‌طور کامل حفظ کند.

علت خشکی زانو


بورسیت

بورسیت معمولاً یک مشکل موقت است و زمانی رخ می‌دهد که بورس زانو ملتهب می‌شود. بورس کیسه‌های حاوی مایع است که به کاهش اصطکاک در مفاصل هنگام حرکت آنها کمک می‌کند. در هر مفصل زانو چندین بورس وجود دارد.

استفاده بیش از حد یکی از شایع‌ترین عوامل بورسیت است. اگر این اتفاق رخ دهد، پس از نشستن طولانی مدت، زانو احساس خشکی خواهد داشت.

آرتروز

استئوآرتریت که به عنوان آرتروز فرسایشی شناخته می‌شود، می‌تواند خشکی زانو را در پی داشته باشد. این مشکل یکی از شایع‌ترین انواع آرتروز است، که طبق آمار ۱۰% از مردان و ۱۳% از زنان بالای ۶۰ سال را درگیر می‌کند. با این وجود، اگر مفصل زانو بیش از حد بکار گرفته شود یا به‌طور مکرر آسیب ببیند، ممکن است استئوآرتریت در جوانان نیز رخ دهد.

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که عمدتاً با خشکی مفصل ارتباط دارد. خشکی صبحگاهی یکی از ویژگی‌های بارز آرتریت روماتوئید است.

اگر دچار خشکی زانو همراه با علائم بیشتر مانند تب یا خستگی هستید، ممکن است نشانه‌ای از آرتریت روماتوئید باشد.

آسیب مفصل زانو

آسیب‌های مفصل زانو در طول ورزش یا فعالیت‌های روزانه رخ می‌دهد. علاوه بر خشکی ممکن است ورم یا درد را در قسمت صدمه‌دیده تجربه کنید.

به عنوان مثال، آسیب رباط می‌تواند به دلیل کشش بیش از حد زانو یا آسیب ناشی از ضربه‌ ایجاد شود. آسیب شایع دیگر، پارگی مینیسک است، که بخش c شکل غضروف است که در کناره مفصل زانو قرار دارد و ضربات وارد شده به زانو را جذب می‌کند.

این مشکل به دلیل چرخش زانو رخ می‌دهد و در ورزش‌هایی که نیاز به چمباتمه زدن، چرخش و تغییر موقعیت دارد، متداول است. اگر دچار پارکی مینیسک شوید، صدایی شبیه تق را احساس خواهید کرد.

سندروم درد پاتلوفمورال

سندروم درد پاتلوفمورال (PFPS) در ناحیه جلوی زانو و اطراف کشکک زانودرد ایجاد می‌کند. PFPS اغلب ناشی از استفاده بیش از حد یا عدم تقارن کشکک زانو است. این مشکل همچنین به نام زانوی دونده یا زانوی دوندگان شناخته می‌شود زیرا در افرادی که ورزش می‌کنند شایع‌تر است. این سندروم در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد.

PFPS منجر به خشکی و درد در زیر کشکک زانو، بخصوص پس از نشستن طولانی مدت می‌شود.

راه ها و روش های درمان


مانند اغلب بیماری ها، برای درمان خشکی زانو به طور صحیح و کامل، مهم است که ابتدا علت آن تشخیص داده شود. همواره برای تشخیص صحیح مشکل خشکی زانو، به پزشک متخصص مراجعه کنید. در زیر برخی روش های درمانی برای خشکی ، سفتی زانو آمده است:

در مواردی که مفصل زانو دچار آسیب یا جراحت شده است، در مرحله ی اول، درمان شامل مصرف دارو، بستن بریس، فیزیوتراپی و برخی از درمان بی حسی زانو بطور خاص مثل تزریق اوزون و PRP می باشد.

در مورد خشکی زانو ناشی از ورم، پزشک شما ممکن است این ناحیه را تخلیه کند. برای مثال، پارگی رباط ACL باعث می شود مفصل زانو پر از خون شود. برای کاهش فشار این ناحیه، پزشک از یک سوزن برای تخلیه ی خون و مایع اضافی در این محل استفاده می کند. این کار ورم را به حداقل می رساند و همچنین باعث درمان خشکی زانو می‌شود.

فیزیوتراپی نیز ممکن است در مورد خشکی زانو و برای درمان آرتروز زانو توصیه شود. فیزیوتراپ با شما کار خواهد کرد تا دامنه ی حرکتی زانویتان را افزایش داده و تمرینات ورزشی را برای کاهش التهاب، به شما توصیه خواهد کرد. ورزش به کشش عضلات کمک می کند و نواحی اطراف مفصل را برای درمان آرتریت روماتوئید زانو تقویت می کند.

در مواردی که وزن بالا ممکن است در خشکی زانو نقش داشته باشد، ممکن است تغذیه ی صحیح و کاهش وزن نیز به شما توصیه شود. در مورد بیماری نقرس، تغییر در رژیم غذایی می تواند به کاهش تجمع اوریک اسید در بدن کمک کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Call Now Buttonتماس بگیرید
× مشاوره واتساپ