خشکی مفصل زانو: علت و درمان

زانو

خشکی زانو می‌تواند به عوامل مختلفی نسبت داده شود که ممکن است به علت نشستن طولانی یا عدم فعالیت، بیشتر مشاهده شود. برخی از آسیب‌ها و مشکلاتی که ممکن است بر مفصل زانو تأثیر بگذارند، شامل آرتروز زانو یا آرتریت روماتوئید است و می‌تواند با خشکی در زانو همراه با درد، سفتی درون مفصل و/یا ورم همراه باشد.

خشکی زانو می‌تواند به عنوان یک نشانگر مهم در نظر گرفته شود و ممکن است در زندگی روزمره فرد مشکلاتی را ایجاد کند. در صورتی که خشکی زانو به علت آسیب یا مشکل زمینه‌ای رخ داده باشد، پزشک ممکن است برنامه درمانی مناسبی را تدوین کند که با شرایط بیمار هماهنگ شده و علائم را تسکین دهد.

شناسایی سریعتر علت خشکی زانو، بهبود نتایج را تسریع خواهد کرد. به عنوان روشی از پیشگیری، مناسب است که مراقبت‌های منظم را انجام داده و ورزش‌هایی را انتخاب کنید که به سلامت زانو کمک کنند و محدوده حرکتی آن را به طور کامل حفظ کنند.

علت خشکی زانو


بورسیت

بورسیت معمولاً یک مشکل موقت است و زمانی رخ می‌دهد که بورس زانو ملتهب می‌شود. بورس کیسه‌های حاوی مایع است که به کاهش اصطکاک در مفاصل هنگام حرکت آنها کمک می‌کند. در هر مفصل زانو چندین بورس وجود دارد.

استفاده بیش از حد یکی از شایع‌ترین عوامل بورسیت است. اگر این اتفاق رخ دهد، پس از نشستن طولانی مدت، زانو احساس خشکی خواهد داشت.

آرتروز

استئوآرتریت که به عنوان آرتروز فرسایشی شناخته می‌شود، می‌تواند خشکی زانو را در پی داشته باشد. این مشکل یکی از شایع‌ترین انواع آرتروز است، که طبق آمار ۱۰% از مردان و ۱۳% از زنان بالای ۶۰ سال را درگیر می‌کند. با این وجود، اگر مفصل زانو بیش از حد بکار گرفته شود یا به‌طور مکرر آسیب ببیند، ممکن است استئوآرتریت در جوانان نیز رخ دهد.

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که عمدتاً با خشکی مفصل ارتباط دارد. خشکی صبحگاهی یکی از ویژگی‌های بارز آرتریت روماتوئید است.

اگر دچار خشکی زانو همراه با علائم بیشتر مانند تب یا خستگی هستید، ممکن است نشانه‌ای از آرتریت روماتوئید باشد.

آسیب مفصل زانو

آسیب‌های مفصل زانو معمولاً در طول ورزش یا فعالیت‌های روزانه رخ می‌دهند. علاوه بر خشکی، ممکن است با ورم یا درد در منطقه آسیب‌دیده مرتبط شوید.

به عنوان مثال، آسیب رباط ممکن است ناشی از کشش بیش از حد زانو یا آسیب ناشی از ضربه باشد. یک آسیب شایع دیگر، پارگی منیسکوس است که بخشی از غضروف در قسمت جانبی مفصل زانو قرار دارد و ضربات وارد شده به زانو را جذب می‌کند.

این مشکل به دلیل چرخش زانو رخ می‌دهد و در ورزش‌هایی که نیاز به چمباتمه زدن، چرخش و تغییر موقعیت دارند، رایج است. در صورتی که پارکی منیسکوس رخ دهد، ممکن است صدایی شبیه “تق” را حس کنید.

سندروم درد پاتلوفمورال

سندروم درد پاتلوفمورال (PFPS) در ناحیه جلوی زانو و اطراف کشکک زانودرد ایجاد می‌کند. PFPS اغلب ناشی از استفاده بیش از حد یا عدم تقارن کشکک زانو است. این مشکل همچنین به نام زانوی دونده یا زانوی دوندگان شناخته می‌شود زیرا در افرادی که ورزش می‌کنند شایع‌تر است. این سندروم در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد.

PFPS منجر به خشکی و درد در زیر کشکک زانو، بخصوص پس از نشستن طولانی مدت می‌شود.

راه ها و روش های درمان


مانند اغلب بیماری ها، برای درمان خشکی زانو به طور صحیح و کامل، مهم است که ابتدا علت آن تشخیص داده شود. همواره برای تشخیص صحیح مشکل خشکی زانو، به پزشک متخصص مراجعه کنید. در زیر برخی روش های درمانی برای خشکی ، سفتی زانو آمده است:

در مواردی که مفصل زانو دچار آسیب یا جراحت شده است، در مرحله ی اول، درمان شامل مصرف دارو، بستن بریس، فیزیوتراپی و برخی از درمان بی حسی زانو بطور خاص مثل تزریق اوزون و PRP می باشد.

در صورتی که خشکی زانو ناشی از ورم باشد، پزشک ممکن است اقدام به تخلیه محتویات آن نماید. به عنوان مثال، در صورت پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL)، ممکن است مفصل زانو پُر از خون شود. برای کاهش فشار در این ناحیه، پزشک می‌تواند از سوزن برای خلاء کردن خون و مایعات اضافی در این محل استفاده نماید. این اقدام نه تنها میزان ورم را کاهش می‌دهد، بلکه به درمان خشکی زانو نیز کمک می‌کند.

فیزیوتراپی نیز ممکن است به عنوان یک روش درمانی برای خشکی زانو و آرتروز زانو توصیه شود. فیزیوتراپیست با شما همکاری می‌کند تا محدوده حرکتی زانو را افزایش داده و تمرینات ورزشی را برای کاهش التهاب پیشنهاد دهد. ورزش به تقویت عضلات کمک کرده و نواحی اطراف مفصل را درمان آرتریت روماتوئید زانو تقویت می‌کند.

در مواردی که وزن بالا می‌تواند نقشی در خشکی زانو داشته باشد، تغذیه سالم و کاهش وزن نیز به شما توصیه می‌شود. در بیماری نقرس، تغییر در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش تجمع اوریک اسید در بدن کمک کند.

Call Now Buttonتماس بگیرید
× مشاوره واتساپ