درمان خم شدن و خالی کردن ناگهانی زانو با روش های غیر جراحی

این احتمالاً برای شما حداقل یک‌بار اتفاق افتاده است که در حال پیاده‌روی یا بالا رفتن از پله‌ها هستید و زانو شما به‌طور ناگهانی خم می‌شود. این اتفاق خالی کردن زانو یا سست شدن زانو نیز نامیده می‌شود. بسیاری از پزشکان بر این باورند که این اتفاق واکنش محافظتی است که بدن شما برای محافظت از مفصل زانو از آسیب انجام می‌دهد. بااین‌حال، اگر شما این مشکل را مکرراً یا همراه با قفل شدن زانو دارید، ممکن است مسئله‌ای جدی‌تر مانند آسیب شدید رباط صلیبی قدامی یا آسیب مفصلی دژنراتیو به شکل آرتروز رخ دهد. پزشک معمولاً از طریق مجموعه‌ای از آزمایش‌های حرکتی، معاینه دستی و ازمایشات تصویربرداری از قبیل اولتراسوند علت خم شدن زانو را تشخیص می‌دهد. هنگامی‌که آن‌ها علت خالی کردن زانو را مشخص کردند، می‌توانند برای درمان برنامه‌ریزی کنند.

در اغلب موارد، خم شدن زانو نشان‌دهنده یک مسئله جدی‌تر ازجمله پارگی رباط صلیبی قدامی است اما برای بعضی از افراد، به‌خصوص افراد مسن، خود خالی کردن زانو می‌تواند باعث مشکلات بیشتری شود. خالی کردن زانو ممکن است باعث افتادن و شکستگی شود و خطر شکستگی‌های ران در افراد مبتلابه آرتروز را افزایش دهد. اگر زانوی شما اغلب خالی می‌شود باید آزمایش دهید تا مشخص شود که چه چیزی باعث آن می‌شود و علت اصلی را درمان کنید. برای آسیب‌های جزئی معمولاً استراحت، یخ گذاشتن، فشرده‌سازی و بالا بردن پا استفاده می‌شود. پزشک همچنین ممکن است داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی برای کنترل درد در کوتاه‌مدت و کاهش تورم در زانو را تجویز کند. اگر الگوهای ناقص یا ضعف مفصل وجود داشته باشد و ثبات مفاصل نیاز به اصلاح داشته باشد ممکن است از زانوبند نیز استفاده شود. بعضی از تمرینات کششی و ورزش‌ها اغلب می‌توانند به مشکلات ضعف جزئی و ثبات کمک کنند. شما عزیزان اگر دچار عوارض خالی شدن ناگهانی زانو می‌شوید، می‌توانید با مراجعه به دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از انواع روش‌های درمان و توان‌بخشی شامل فیزیوتراپی، ورزش‌درمانی، تزریق استروئید و تزریق ژل در زانو و بسیاری از روش‌های دیگر بهره‌مند شوید. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی و یا رزرو وقت با شماره تلفن 03132372301 تماس بگیرید.

دلیل سست شدن زانو چیست؟


دلایل مختلفی وجود دارد که چرا زانوی فرد ممکن است به‌طور مرتب دچار سستی شود. شایع‌ترین دلایل آسیب حاد مانند مینیسک زانو، پارگی رباط صلیبی یا التهاب مزمن و آسیب غضروف در مفصل زانو هستند.
متأسفانه شیوه زندگی بیمار و فعالیت‌های او به این مشکل می‌افزاید. اگر بیمار در ورزش‌های پرفشار مانند دویدن یا اسکی فعالیت داشته باشد ممکن است بارها و بارها زانوهای خود را درگیر کند یا به آن‌ها آسیب برساند که می‌تواند باعث آسیب رساندن به رباط و مینیسک شود. باگذشت زمان این آسیب‌ها باعث سایش مفصل زانو و همچنین ایجاد التهاب می‌شوند. علاوه بر آسیب‌های بافت نرم، آسیب‌هایی در استخوان‌ها نیز ممکن است رخ دهد و باعث ایجاد خارهای استخوان شود و سپس در اطراف مفصل نفوذ کنند که می‌تواند منجر به خم شدن زانو شوند.

علائم خم شدن زانو


علائم خالی کردن زانو احساس گرفتگی مفصل زانو است به شکلی که حرکت غیرممکن می‌شود.  این اتفاق به‌طور خاص تحمل وزن بر روی مفصل زانوی آسیب‌دیده را تحت تأثیر قرار می‌دهد و فرد نمی‌تواند وزن روی زانوی متورم را تحمل کند.

پزشکان چگونه این بیماری را تشخیص می‌دهند؟


معاینه فیزیکی کامل و تصویربرداری باعث تعیین علل دقیق سستی زانو می‌شود و به پزشک اجازه می‌دهد تا پیشنهاد درمان ارائه دهد.

آیا خالی شدن زانو قابل‌درمان است؟


درمان سستی زانو بستگی به‌شدت آسیب زانو دارد. گزینه‌های درمان عبارتند از:

درمان اولیه در خانه

گاهی درمان‌های محتاطانه مانند استراحت، یخ گذاری، فشرده‌سازی و بالا نگه‌داشتن زانو برای از بین بردن سستی زانو کافی است و به آسیب زمان می‌دهد تا خودش را درمان کند.

استفاده از بریس و عصا

استفاده از زانوبند یکی از روش‌های کمک به بیمارانی است که دچار عارضه خالی کردن زانو می‌شوند. بریس با حفظ مفصل زانو از آسیب دیدن بیشتر این ناحیه جلوگیری می‌کند و به روند بهبود بیمار کمک شایانی می‌کند. استفاده از عصا هم مخصوصاً برای سالمندان برای جلوگیری از زمین خوردن بیمار هنگام سست شدن زانو توصیه می‌شود

دارو

بسیاری از داروهای مسکن یا کرم‌های بی‌حسی توسط پزشک تجویز می‌شوند تا لرزش زانو و عوارض آن از بین برود. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی در مراحل اولیه آسیب تجویز می‌شوند. در موارد شدید که مناطق متعدد مفصل را شامل می‌شوند، آرامش‌بخش عضله یا استروئیدهای خوراکی می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.

تزریق ژل و کورتون در زانو

تزریق ژل و کورتون در زانو یکی از راه‌های درمان خالی کردن زانو است که در اکثر موارد برای کسانی تجویز می‌شود که علت سست شدن ناگهانی زانویشان ، آرتروز زانوست. این روش به بازسازی مفصل زانو کمک می‌کند و تا حد زیادی این مشکل را رفع می‌کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از روش‌های کم‌خطر و مطمئن برای درمان و توان‌بخشی بیمارانی است که دچار سست شدن ناگهانی زانو می‌شوند. دکتر با کمک گرفتن از روش‌هایی مانند ورزش، عضلات اطراف زانو را تقویت می‌کند و از آسیب دیدن مجدد آن‌ها  پیشگیری می‌کند. در جلسات فیزیوتراپی ورزش‌هایی به بیمار آموزش داده می‌شود که به تقویت و کشش عضلات نگهدارنده زانو یا عضلات اصلی کمک می‌کند

ورزش‌های کاهنده خم شدن زانو

برای درمان یا جلوگیری از سستی زانو، بیمار می‌تواند ورزش‌های خاصی انجام دهد. تقویت عضلات و رباط‌های زانو می‌تواند ثبات مفاصل را بهبود بخشد. در این تمرین‌ها باید بر روی عضلات ران، پشت ران، باسن و ساق‌ها کار شود. در ادامه فهرستی از تمرینات برای تقویت زانو آمده است:

  • به پشت دراز بکشید. عضلات ران را منقبض کنید. اجازه دهید زانوها زمین را لمس کنند. چند ثانیه نگه‌دارید. حوله تاشده می‌تواند زیر زانو قرار گیرد.
  • کمر و باسن را منقبض کنید. چند ثانیه نگه‌دارید.
  • به پشت دراز بکشید و زانوها ر ا صاف روی زمین نگه‌دارید و سپس انگشتان پا را به سمت بدن خم‌کنید تا کشش ساق پا را احساس کنید.
  • بر پشت دراز بکشید و بالشی زیر زانو بگذارید. پا را بلند کنید و زانو را درحالی‌که روی بالش است بکشید. چند ثانیه نگه‌دارید و آزاد کنید.
  • روی شکم دراز بکشید. زانوها را خم کرده و پاشنه‌ها را به سمت باسن بکشید، دوباره نگه‌داشته و صاف کنید.
  • روی صندلی بنشینید و پاشنه‌های خود را روی زمین بگذارید. پا را بلند کنید و زانو را صاف کنید، نگه‌دارید و آن را پایین آورید.

جراحی 

در برخی موارد شدید، اگر درمان‌های غیرتهاجمی در حل مشکل کارساز نباشد ممکن است جراحی ضروری باشد. سستی زانوی مداوم ممکن است با جراحی و برداشت مفصل و استخوان آسیب‌دیده یا جایگزینی زانو بهبود یابد.

به این پست امتیاز دهید.
درمان خم شدن و خالی کردن ناگهانی زانو با روش های غیر جراحی
1 از 1 رای