درمان درد پشت زانو هنگام راه رفتن، نشستن و خواب با روش های غیرجراحی

درد پشت زانو موردی غیرطبیعی نیست ولی می‌تواند باعث ناراحتی و محدودیت‌های حرکتی شود. داشتن درک صحیحی از دلایل بروز درد پشت زانو اهمیت بالایی دارد.

زمانی که شخصی در مورد درد پشت زانو حرف می‌زند، در واقع منظور او درد و ناراحتی در پشت مفصل زانو است. این درد ممکن است در فردی وجود داشته باشد که هنوز توانایی حرکت زانوی خود را داشته و یا منجر به محدودیت شدید حرکت زانو شود. در برخی از موارد درد پشت زانو با التهاب و احساس سوزش همراه است. در بسیاری از موارد این درد نگران کننده نیست. مواردی وجود دارند که درد از بین نرفته و تورم و حتی کبودی نیز به آن اضافه می‌شوند. در صورت دیده شدن این علائم مهم است که به پزشک مراجعه کنید. بسته به علت درد زانو پزشک روش‌های درمانی مختلفی را به شما پیشنهاد می‌کند.

در برخی از موارد درد پشت زانو صرفاً به دلیل کشیدگی‌های عضلانی است. همچنین ممکن است به دلیل بیماری‌های سیستمیک و یا برخی از عارضه‌های کشنده، درد پشت زانو بروز پیدا کند. زمانی که درد پشت زانو بر روی زندگی عادی شما تأثیر گذار شد می‌توانید با متخصص طب فیزیکی در این مورد مشورت کنید. مهم است که قبل از شروع درمان، عاملی که باعث بروز درد در پشت پا شده است را شناسایی کنید. با این حال، درمان معمولاً ترکیبی از ورزش، استراحت، کمپرس یخ، تحت فشار قرار دادن، بالا بردن و بعضاً استفاده از وسایل طبی برای زانو می‌باشد. در دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انواع روش‌های درمانی و توانبخشی درد پشت زانو از جمله فیزیوتراپی، ورزش درمانی، تحریک الکتریکی، شاک ویو، طب سوزنی، تزریق ژل و کورتون داخل زانو به شما عزیزان ارائه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن‌ 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

دلایل شایع بروز درد پشت زانو


ازجمله برخی از علل بالقوه‌ی این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیب به همسترینگ

عضلات همسترینگ یکی از سه عضله‌ی قرار گرفته در پشت ران می‌باشند. این عضله محل شایعی برای آسیب‌های فیزیکی در ورزشکاران می‌باشد. آسیب به این ناحیه سبب ایجاد درد مبهم که با حرکت‌های ناگهانی به‌شدت تشدید می‌شود خواهد شد. ممکن است در پشت زانو تورم خفیف نیز دیده شود.

پارگی منیسک

چرخیدن ناگهانی زانو و حتی استفاده‌ی بیش از حد برای زمان طولانی می‌تواند منجر به پارگی منیسک شود که غضروفی هلالی شکل درون مفصل زانو می‌باشد. پارگی منیسک منجر به درد زانو و همچنین احساس قفل شدن مفصل، تورم و دشواری در راست کردن پا خواهد شد.

آسیب به رباط صلیبی خلفی PCL

آسیب به رباط صلیبی خلفی که یکی از طولانی‌ترین رباط‌های درون بدن است می‌تواند منجر به درد، تورم و دشواری در ایستادن شود.

آرتروز زانو

آرتروز به تخریب غضروف‌هایی گفته می‌شود که درون مفصل قرار گرفته و نقش ضربه‌گیر را در بین استخوان‌های آن ایفا می‌کنند. بدون وجود این ضربه‌گیرها، استخوان‌های تشکیل دهنده‌ی مفصل به‌صورت مداوم بر روی یکدیگر کشیده شده و ایجاد درد می‌کنند.

آرتریت روماتوئید

آرتروز مفصلی زمانی ایجاد می‌شود که دستگاه ایمنی بدن به غشای سینوویال مفاصل حمله می‌کند. این مشکل می‌تواند در زانو به‌صورت شایع وجود داشته باشد.

نقرس

نقرس زانو در اثر بالا رفتن سطح اوریک‌اسید در خون ایجاد می‌شود. درنتیجه، بلورهای اوریک‌اسید در مفصل تجمع پیدا کرده و منجر به درد خواهند شد.

کیست بیکر

کیست بیکر می‌تواند منجر به تجمع مایعات در درون مفصل زانو شده و دلیل بروز آن نیز می‌تواند یک آسیب فیزیکی یا بیماری باشد. با وجود اینکه این عارضه برای برخی از افراد ایجاد درد نمی‌کند، بقیه می‌گویند که این عارضه بسیار آزاردهنده بوده و بر روی دامنه‌ی حرکتی آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

نشانه‌های همراه این عارضه چیست؟


هر مورد درد پشت زانو منحصربه‌فرد است. با این حال تعدادی علامت و نشانه‌ی معمول وجود دارند که پزشکان آن‌ها را شناسایی کرده و به شرح زیر می‌باشند:

  • عدم توانایی انداختن وزن بر روی زانو
  • کاهش دامنه‌ی حرکتی در زانو
  • گرفتگی
  • تورم
  • احساس درد به هنگام کشیدن پا

علائمی وجود دارند که می‌توانند نشان دهنده‌ی عارضه‌های کشنده باشند. برای مثال کبود شدن پشت زانو یا ساق پا، مشکل تنفسی، قرمز شدن پشت زانوی یک پا، گرما در پشت زانوی یک پا و تورم دردناک می‌توانند نشانه‌هایی از عارضه‌های خطرناک باشند.

راه‌های تشخیص این آسیب چیست؟


از آنجا که درد پشت زانو علت‌های زیادی دارد تشخیص به موقع و دقیق منشأ این عارضه ، اولین گام در راستای درمان آن است. دکتر بعد از صحبت با بیمار و بررسی علائم بیماری او، یکی از روش‌های عکس‌برداری یا آزمایش‌های مخصوص را برای تشخیص دقیق علت بیماری پیشنهاد می‌کند.

درد پشت زانوها چگونه درمان می‌شود؟


درمان درد پشت زانو با هدف کاهش درد، ناپایداری، تورم و ضعف انجام می‌شود. برخی از روش‌های درمانی در مراحل اولیه پس از آسیب زانو عملکرد مناسبی دارند در حالی که برخی دیگر از این روش‌ها برای عارضه‌های طولانی‌مدت تر به کار می‌روند. ازجمله این روش‌های درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان اولیه

  • از فعالیت‌های شدید و تشدیدکننده‌ی درد پرهیز کنید
  • باید به مدت 72 ساعت و یا تا زمانی که التهاب وجود دارد از یخ استفاده شود. باید در هر مرتبه یخ را به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی پا قرار داد. یخ نباید در تماس مستقیم با پوست باشد و باید یک پارچه یا حوله‌ی مرطوب را دور آن پیچید.
  • می‌توان با استفاده از یک باند لاستیکی زانو را تحت فشار قرار داد.
  • بالا بردن زانو به کاهش تورم از طریق بازگشت خون به سمت قلب کمک می‌کند.

بریس زانو

استفاده از بریس یک روش مناسب برای حمایت و محافظت از مفصل بوده و می‌توان به کمک آن درد پشت زانو و التهاب را کاهش داده و با حفظ گرما، روند بهبودی را تسریع کرد. استفاده از بریس می‌توان فعالیت‌های روزمره و ورزشی را بسیار آسان‌تر کند.

دارودرمانی

داروها یکی از پراستفاده‌ترین روش‌های درمانی درد پشت زانو می‌باشند. داروهایی مثل استامینوفن می‌توانند به کاهش درد و داروهای NSAIDs (داروهای ضدالهتاب غیراستروئیدی) مثل ایبوپروفن می‌توانند به کاهش تورم کمک کنند. همیشه قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

تزریقات

تزریقات می‌توانند یک روش کارآمد برای درمان درد پشت زانو باشند که معمولاً برای مشکلات طولانی‌مدت مثل پارگی غضروف‌ها یا آرتروز زانو مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو نوع تزریق اصلی وجود دارند. اول تزریق کورتیکواستروئید که شامل ترکیبی از آستروئید و داروهای بی حسی موضعی است که به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. و دوم تزریق ژل سین ویسک می‌تواند مفصل را روانکاری کرده و برای درمان آرتروز کاربرد زیادی دارد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یک گزینه‌ی بسیار مهم برای درمان و توانبخشی به افراد مبتلا به درد پشت زانوست که از بهبودی کامل و مناسب اطمینان حاصل می‌کند. با وجود اینکه هر یک از آسیب‌ها با یکدیگر تفاوت دارند، پزشک می‌تواند از صحیح بودن روند بهبودی اطمینان حاصل کرده و یک برنامه‌ی توانبخشی را برای بیمار طراحی کند تا بیمار بتواند در کمترین زمان به بهترین شکل بهبودی پیدا کرده و سلامت خود را بازیابد. درمان زودهنگام بر روی تسکین درد و تورم و بازیابی دامنه‌ی حرکتی متمرکز خواهد بود. سپس پزشک یک برنامه‌ی ورزشی را برای شما تجویز می‌کند تا عضلات خود را تقویت کرده و هماهنگی عضلات زانو را افزایش دهید که برای جلوگیری از آسیب مجدد لازم‌اند.

طب سوزنی

تحقیقات نشان داده‌اند که طب سوزنی می‌تواند یک روش بسیار کارآمد برای درمان درد پشت زانو باشد. طب سوزنی یک روش بسیار کارآمد برای تسکین درد بدون نیاز به استفاده از دارو می‌باشد. سوزن‌ها در نقاط مختلفی از بدن قرار داده شده و سیگنال‌های عصبی درد را مسدود کرده و گردش خون را تقویت می‌کنند. این روش باید تنها توسط یک متخصص مجرب طب سوزنی انجام شود.

تحریک الکتریکی اعصاب از روی پوست TENS

ممکن است پزشک برای درمان درد پشت زانو از روش تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست استفاده کند. دستگاه TENS سیگنال‌های الکتریکی را به منطقه‌ی درد ارسال کرده و به کنترل درد کمک می‌کند.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یکی دیگر از روش‌های درمان درد پشت زانو است. در روش شاک ویو تراپی امواج مکانیکی از طریق پوست به طرف منطقه‌ی آسیب دیده‌ی بدن می‌روند. زمانی که اپلیکاتور (فرستنده) بر روی پوست قرار گرفت – همراه با یک ماده‌ی میانجی مثل ژل اولتراسوند – امواج به‌صورت موج مکانیکی وارد بافت‌ها شده و به‌صورت امواج شعاعی منتشر می‌شوند. عبور این امواج شعاعی از سطح پوست سبب فعال شدن یک پاسخ شبیه به التهاب در منطقه‌ی آسیب دیده خواهد شد. این امر منجر به پاسخ طبیعی بدن و افزایش گردش خون، تعداد عروق خونی منطقه و درنتیجه افزایش متابولیسم در بافت‌های آسیب دیده خواهد شد. این روند سبب تسریع بهبودی طبیعی بدن با افزایش تولیدمثل سلولی می‌شود.

ورزش درمانی برای درد پشت زانو

درد پشت زانو می‌تواند ناتوان کننده باشد چراکه افراد از پاهای خود به‌صورت روزانه برای راه رفتن استفاده می‌کنند. تمرینات ورزشی مخصوصی وجود دارند که می‌توانند برای تسکین درد پشت زانو مؤثر باشند. این تمرینات عبارت‌اند از:

تمرین کششی به حالت خوابیده جلوی دیوار

برای انجام این تمرین در جلوی یک دیوار به پشت خوابیده و بدون خم کردن زانو، آن را به دیوار رو به رو بچسبانید. با نزدیک‌تر کردن بدن به دیوار و حفظ موقعیت به مدت 30 ثانیه این کشش را بیشتر کنید. سپس به‌آرامی بدن خود را از دیوار دور کرده و کشش را کاهش دهید. این تمرین را حدود 8 مرتبه تکرار کنید.

تمرین کشیدن پا به طرف سینه

برای انجام این تمرین بر روی یک صندلی نشسته و دو پای خود را بر روی زمین قرار دهید. حال به‌آرامی پایی که دچار گرفتگی شده است را بلند کرده و با خم کردن زانو، آن را به طرف سینه‌ی خود بکشید. همچنین می‌توانید دست خود را در زیر زانو گذاشته و کشش را شدیدتر کنید. این حالت را به مدت 5 ثانیه حفظ کنید. این تمرین به شل شدن عضلات همسترینگ منقبض کمک می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است