درمان سوزش، گزگز و مورمور شدن زانو ناشی از عفونت و آسیب دیدن عصب

مورمور-شدن-زانو-ناشی-از-عفونتسوزش زانو یا احساس سوزن سوزن شدن زانو می‌تواند نتیجه بیماری‌ها یا اختلالات مختلف باشد. داشتن درد در هر قسمت از بدن معمولا نشانه آن است که چیزی باعث مشکل شده است و توجه شما را نیاز دارد. زانو بخشی از یک مفصل است که ران را به پای شما متصل می‌کند. با گذشت زمان، مفصل زانوهای شما می‌توانند دچار فرسایش شوند و درد ایجاد کنند. گز گز زانو نه تنها به دلیل تروما رخ می‌دهد بلکه می‌تواند نتیجه اعصاب آسیب دیده باشد. این وضعیت به لحاظ پزشکی به پاراستزیا شناخته می‌شود. یک بیماری متابولیک مانند دیابت می‌تواند منجر به احساس سوزش زانو شود که به نوروپاتی محیطی شناخته می‌شود. هنگامی که احساس سوزش بر روی روال روزمره شما تأثیر می‌گذارد لازم است که با پزشک مشورت کنید. قاعده کلی این است که اگر بعد از سه روز همچنان درد و ناراحتی را تجربه کنید، وقت آن است که به دنبال کمک باشید.

سوزش و گز گز زانو یک حالت بسیار آزار دهنده و ناراحت کننده است که ممکن است انجام فعالیت‌های روزمره شما را مختل کند. احساس سوزش گاهی اوقات ناتوان کننده است. ممکن است احساس کنید که یک میله آهن داغ بر روی مفصل زانو نگه داشته شده است. علت دقیق درد سوزش در مفصل زانو پس از بررسی پزشک شما می‌تواند تشخیص داده شود. پزشک ممکن است بسته به علت سوزش زانو، گزینه‌های درمان را ارائه دهد. اگر علائم سوزش، گز گز و سوزن سوزن شدن را در زانوی خود حس می‌کنید، می‌توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از انواع روش‌های درمانی و توانبخشی مانند دارو درمانی، فیزیوتراپی، ورزش درمانی  و تزریق کورتون برای رفع این عارضه بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

چرا احساس سوزش و گز گز در زانو ایجاد می‌شود؟


احساس سوزش زانو می‌تواند از منشا خارجی و داخلی ایجاد شود. به عنوان مثال، ریختن یک ماده خورنده روی زانو موجب سوزش زانو می‌شود. بیماری‌های پاتولوژیک متعدد که در داخل بدن رخ می‌دهد ممکن است بر تمام بدن تاثیر بگذارد، اما ممکن است به طور خاص به صورت سوزش و مو مور و داغی زانو بروز یابد. در زیر به چند مثال اشاره شده است:

نقرس

نقرس زانو به علت انباشت بلورهای اوره در مفصل رخ می‌دهد و موجب التهاب و درد شدید می‌شود. این کریستال‌ها می‌توانند زمانی ایجاد شوند که بیمار دارای اسید اوریک بالا در خون باشد. بدن ذاتا زمانی که ترکیبات شیمیایی پورین را تجزیه می‌کند، موادی که به طور طبیعی در بدن و همچنین در غذاهای خاصی مانند استیک، گوشت اندام‌ها و غذاهای دریایی یافت می‌شوند، اسید اوریک تولید می‌کند.

استئوآرتریت

استئوآرتریت زانو به دلیل سایش و فرسایش غضروف محافظتی که در انتهای استخوان یافت می‌شود، رخ می‌دهد. اختلال در طول زمان بدتر می‌شود و می‌تواند باعث التهاب و تورم مفصلی شود، که منجر به افزایش درد زانو می‌گردد.

روماتوئید آرتریت

آرتریت روماتوئید التهاب مزمن مفصلی است که باعث درد، قرمزی، تورم و خشکی مفاصل می‌شود. این بیماری همچنین ممکن است باعث التهاب رباط‌ها، عضلات و تاندون‌ها شود. آرتریت روماتوئید یک نوع از بیماری خودایمنی با منشا ناشناخته است. یکی از ویژگی‌های این بیماری آرتروز التهابی است که می‌تواند به صورت آب آوردن زانو ظاهر شود.

دلایل عصب شناختی

آسیب عصبی در اندام‌های پایینی می‌تواند منجر به سوزش زانو شود که به نوروپاتی محیطی شناخته می‌شود. این حالت اغلب به صورت یک نوع احساس سوزن سوزن شدن به نام پاراستزیا توصیف می‌شود. علل شایع عصب شناختی داغی زانو شامل فشرده شدن عصب، گیر کردن عصب و دیابت است.

آسیب

آسیب‌های حاد به زانو، به خصوص در طول فعالیت ورزشی، می‌تواند باعث درد، تورم و خشکی شود. همچنین احتمال دارد که تاندون‌ها، عضلات و رباط‌ها مجروح یا به طور کامل پاره شوند. این وضعیت ممکن است منجر به شرایطی مانند تاندونیت، بورتز و سوزش زانو شود

عفونت

باکتری‌ها و ویروس‌ها به علت ایجاد عفونت و بیماری شناخته شده می‌شوند. انواع مختلفی از ارگانیسم‌ها وجود دارند که می‌توانند در مفصل زانو ایجاد شوند و منجر به عفونت و ایجاد گز گز زانو گردند.

نشانه‌های همراه با سوزش زانو چیست؟


سوزش زانو می‌تواند برای بسیاری از افراد بسیار ناراحت کننده باشد، به همین دلیل توصیه می‌شود که برای بررسی این علائم به پزشک مراجعه شود. در زیر برخی از علائمی آمده است که فرد باید از آن‌ها آگاه باشد، و در صورت مشاهده سریعا به پزشک مراجعه نماید:

 • بیمار مشکوک به شکستگی احتمالی است: این وضعیت اغلب با عدم توانایی در انداختن وزن روی زانوی آسیب دیده مشخص می‌شود، زیرا درد غیرقابل تحملی به همراه دارد. برای اطمینان از بهبودی مناسب، ممکن است گچ گرفتن مورد نیاز باشد.
 • بروز تب: زانو ممکن است داغ، قرمز و متورم باشد. این علائم مشخصی از عفونت است که به مراقبت پزشکی و درمان احتمالی با آنتی بیوتیک نیاز دارد.
 • وجود زخم: در صورتی که بیمار زخم بزرگی روی زانوی خود داشته باشد، اقدام پزشکی اولین ضرورت برای او می‌باشد. از آنجا که بیمار هر روز از مفصل زانوی خود استفاده می‌کند، حرکت بدون بخیه و یا بی حرکت سازی مناسب، می‌تواند منجر به بهبوی ضعیف زخم شود.
 • درد شدیدی که بیمار را در شب بیدار می‌کند: این درد ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد که موجب سوزش زانو می‌شود و باید توسط یک پزشک با تجربه بررسی شود.

عوارض احتمالی


عوارض ناشی از علائم زخم درمان نشده می‌توانند جدی باشند. از آنجا که احساس گر گرفتن زانو می‌تواند به علت بیماری جدی باشد، عدم دسترسی به درمان می‌تواند عوارض جدی و آسیب دائمی ایجاد کند. هنگامی که علت اصلی تشخیص داده می‌شود، بیمار باید برنامه‌های درمانی که پزشک به طور خاص برای او تدارک دیده است را دنبال کند تا خطر عوارض بالقوه از جمله موارد زیر کاهش یابد:

 • دوری از کار یا مدرسه
 • کاهش عملکرد ورزشی
 • معلولیت
 • تغییر شکل و تخریب مفصل
 • مشکلات عصبی که موجب درد، بیحسی یا سوزش می‌شوند
 • از دست دادن دائمی احساس
 • درد دائمی یا مزمن

تشخیص سوزش و گز گز زانو


اولین کاری که پزشک انجام خواهد داد، بررسی مفصل آسیب دیده است. مستند سازی درد، گرما، هر گونه تغییر رنگ، دامنه حرکت و اندازه گرفته خواهد شد. اطلاعات جزیی در مورد مفصل خواسته می‌شود تا درک بهتر حاصل شود که احتمالا چگونه ایجاد می‌شود. آزمایش‌های اولیه با استفاده از سونوگرافی یا ام آر آی ممکن است بسته به علت مشکوک گر گرفتن زانو صورت گیرد و می‌تواند به ارائه شواهد تجمع مایع در مفصل کمک کند. سونوگرافی، به ویژه می‌تواند یک انتخاب سریع و راحت برای تشخیص فوری باشد. از اشعه ایکس نیز ممکن است برای تشخیص هر گونه شکستگی احتمالی استفاده شود. آزمایش‌های خون می‌توانند برای تشخیص هر گونه علت عفونت باکتریایی که بر بدن تاثیر می‌گذارد، گرفته شود.

سوزش زانویمان را چگونه درمان کنیم؟


بسته به علت اصلی سوزش و گز گز و بی حسی زانو، درمان انجام می‌شود. در ادامه بعضی از رایج ترین درمان‌هایی که انجام شده آمده است:

استراحت

سوزش-زانویمان-را-چگونه-درمان-کنیم

ایجاد فشار دائمی روی مفاصل زانو باعث می‌شود که روند بهبودی دشوار شود. عدم صرف زمان کافی برای استراحت اغلب درد نقرص را تشدید می‌کند. بلند کردن پا نیز می‌تواند به کاهش فشار روی مفصل زانو کمک کند و خون را به قسمت فوقانی بدن منتقل نماید.

یخ

سوزش-زانویمان-را-چگونه-درمان-کنیم

این کار می‌تواند به سادگی با قرار دادن یخ روی مفصل آسیب دیده برای کمک به کاهش درد و تورم انجام شود. استفاده از یک بسته یخ ایده آل است، اما مکعب‌های یخ پیچیده شده در یک حوله یا کیسه‌ای از سبزیجات منجمد نیز این کار را انجام می‌دهد. توصیه می‌شود که در حدود 15 تا 20 دقیقه و هر دو تا چهار ساعت یک بار روی زانو آسیب دیده یخ بگذارید.

بریس

سوزش-زانویمان-را-چگونه-درمان-کنیم

هنگامی که سوزش حادی در زانو وجود دارد، فشرده سازی مفصل زانو با بریس توصیه می‌شود. انواع مختلفی از زانوبند وجود دارد که پزشک می‌تواند براساس شرایط بیمار بریس مخصوص را برای درمان علت سوزش زانو پیشنهاد کند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

سوزش-زانویمان-را-چگونه-درمان-کنیم

یک داروی مسکن معمول، اغلب برای رفع احساس سوزش زانو استفاده می‌شود. این داروها برای کاهش درد و تورم طراحی شده اند و همچنین می‌توانند در محلول‌های موضعی یافت شوند و به اندازه شکل‌های خوراکی خطرناک نیستند.  داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوروفن یا ناپروکس، در صورتی که بالافاصله بعد از ایجاد علائم مصرف شوند، می‌توانند به خوبی عمل کنند.

تزریق کورتون

سوزش-زانویمان-را-چگونه-درمان-کنیم

پزشک ممکن است به بیمار یک دوز تزریق کورتیکواسترویید بدهد تا التهاب و سوزش زانو کاهش یابد. این درمان به طور کلی علائم را برای مدتی تسکین می‌دهد.

فیزیوتراپی

سوزش-زانویمان-را-چگونه-درمان-کنیم

فیزیوتراپی یکی از روش‌هایی است که به درمان سوزش و خواب رفتن زانو کمک شایانی می‌کند. در جلسات فیزیوتراپی، پزشک می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلف به روند بهبودی و کاهش درد و التهاب بیمار سرعت بخشد. هنگامی که احساس سوزش زانو کاهش پیدا می‌کند، پزشک به بیمار کمک می‌کند تا تمرینات تقویتی و تعادلی را انجام دهد، که کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که زانو از حمایت عضلاتی برخوردار است که احتمال آسیب در آینده را کاهش می‌دهد. ورزش‌ها اغلب روی عضلات چهارسر، پا و عضلات اطراف تمرکز می‌کنند. توصیه می‌شود هنگام تلاش برای انجام تمرینات پس از آسیب‌های شدید زانو، از پزشک کمک بخواهید.

ورزش‌های مفید برای درمان سوزش زانو

ورزش درمانی نیز می‌تواند به التیام سوزش و گزگز و خواب رفتن زانو کمک کند. ورزش‌های خاصی برای بهبود قدرت عضلات ران بیمار وجود دارد که ثبات مفصل زانو را افزایش می‌دهد

اسکات ساده

سوزش-زانویمان-را-چگونه-درمان-کنیم

اسکات ساده نیاز به یک حرکت مشابه نشستن روی صندلی دارد. برای انجام این تمرین، بایستید و پاها را به اندازه عرض  لگن از هم باز کنید. پایین بیایید، اما به جای این که بر روی حرکت دادن پشت خود به صورت صاف تمرکز کنید، به فشار دادن باسن خود در هنگام پایین رفتن، فکر کنید. تا جایی که ران‌های شما به موازات زمین باشد، پایین بیایید. در پایینترین موقعیت، زانوها نباید از مرکز پای شما جلوتر بروند و باسن‌تان هرگز نباید از زانوها پایین‌تر بیاید. موقعیت را تا دو شماره نگه دارید و سپس به آرامی بالا بیایید. 10 تا 15 بار تکرار کنید. هنگام انجام این اسکات، دستان شما می‌تواند در طرفین‌تان باشند یا رو به روی خود بگیرید.

لانژ ثابت

سوزش-زانویمان-را-چگونه-درمان-کنیم

لانژ ثابت تقریبا با تمام عضلات پایین بدن کار می‌کند، اما در درجه اول، روی عضلات چهارسر ران اثر دارد. برای انجام هرگونه لانژ به صورت صحیح، همیشه زانوی پای جلویی را در راستای مچ پا نگه دارید. پاهای خود را به اندازه عرض لگن از هم جدا کنید. با پای راست خود یک گام بزرگ به جلو بردارید تا پاهای‌تان حدود 36 اینچ از هم فاصله بگیرد. کمر خود را راست نگه دارید و پای راست‌تان را صاف روی زمین قرار دهید، بدن خود را به صورت صاف به سمت پایین بیاورید. همانطور که پایین می روید، بر روی پایین رفتن تمرکز کنید. به جلو فشار وارد نکنید که به زانویتان آسیب می‌رسد. در پایین‌ترین موقعیت، ران سمت راست باید موازی با کف زمین باشد و ساق پای راست باید عمود بر زمین قرار گیرد. زانوی چپ شما نباید با زمین تماس پیدا کند. موقعیت پایین رفته را برای دو شماره نگه دارید و سپس به آرامی بلند شوید. پایین و بالا رفتن را تا 10 مرتبه تکرار کنید و سپس پاها را عوض نمایید.

به این پست امتیاز دهید.
درمان سوزش، گزگز و مورمور شدن زانو ناشی از عفونت و آسیب دیدن عصب
5 از 1 رای