روش های نوین توانبخشی برای کمک به درمان سندروم پلیکا زانو

پلیکا، پرده‌ای است که غشای اطراف مفصل زانو را می‌پوشاند. مفصل زانو توسط یک کپسول پر از مایع به نام غشای سینوویال احاطه شده است. تعداد این کپسول‌ها در دوران جنینی سه عدد است که پلیکا سینوویال نام دارد و اطراف مفصل در حال رشد زانو ایجاد می‌شود. معمولا این کپسول‌ها قبل از تولد جذب می‌شوند. سندرم پلیکا معمولا زمانی رخ می‌دهد که یکی از پلیکا‌ها، معمولا به علت آسیب و ضربه، ملتهب شوند. این عارضه معمولاً در قسمت میانی کاسه زانو رخ می‌دهد که سندروم پلیکانی میانی نامیده می‌شود. هدف از اقدامات درمانی برای این عارضه کنترل درد، افزایش مقاومت و توان عضلات چهار سر و افزایش دامنه حرکات زانو است.

اگر تصور می‌کنید که ممکن است به سندرم پلیکا یا هرگونه آسیب مرتبط با زانو مبتلا شده‌ باشید می‌توانید برای تشخیص و درمان با دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مشورت کنید. درمان سندرم پلیکا باید بر کاهش التهاب کپسول سینوویال متمرکز باشد. در ابتدا پزشک داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب را تجویز می‌کند. ورزش درمانی و اصلاح سبک زندگی از اقدامات درمانی سندروم پلیکا محسوب می‌شوند. باید پس از کاهش درد و التهاب، تمرین توانبخشی را شروع کنید. در برخی موارد، انجام عمل جراحی برای خارج کردن پلیکای آسیب دیده زانو ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره و یا رزرو نوبت با شماره 03132372301 تماس بگیرید.

علل بروز سندرم پلیکا


التهاب پلیکا باعث بروز مشکل می‌شود. معمولاً التهاب پلیکا پس از گذشت مدت طولانی بروز می‌کند به عنوان مثال انجام برخی تمرینات خاص، حرکات تکراری، یا زانو زدن باعث التهاب پلیکا می‌شود. انجام دادن برخی فعالیت‌های تکراری که با خم و راست کردن زانو همراه است مانند دویدن، دوچرخه‌سواری، بالا رفتن از نردبان و مواردی از این قبیل می‌تواند باعث التهاب پلیکا میانی و در نتیجه بروز عارضه سندروم پلیکا شود. آسیب دیدن پلیکا می‌تواند به صورت ناگهانی رخ دهد، به عنوان مثال هنگامی که زانو در قسمت‌های اطراف پلیکای میانی آسیب می‌بیند. معمولاً این عارضه به علت افتادن یا حتی ضرب دیدن زانو در تصادفات خودرویی رخ می‌دهد. ضرب دیدن زانو باعث می‌شود که پلیکا و بافت سینوویال اطراف آن، متورم و دردناک شوند. آسیب اولیه باعث زخم شدن و ضخیم شدن بافت پلیکا می‌شود. پرده زخمی و ضخیم پلیکا بیشتر مستعد مشکلات بعدی است.

علائم سندرم پلیکا


بروز درد، اولین علامت سندرم پلیکا محسوب می‌شود. ممکن است شما هنگام خم کردن زانو احساس قفل شدن زانو را داشته باشید. علت این امر سایش پلیکای ضخیم شده روی لبه گرد استخوان ران است. این مسئله باعث می‌شود که پلیکا نسبت به لمس شدن حساس باشد. در افراد لاغر می‌توان بافت تشکیل دهنده پلیکا را به صورت یک نوار حساس زیر پوست احساس کرد. در موارد نادر که پلیکا به شدت ملتهب می‌شود، زانو متورم می‌گردد.

سندروم پلیکا چگونه تشخیص داده می‌شود؟


پزشکان قادر هستند در معاینات بالینی، سندرم پلیکا را تشخیص دهند. پزشک باید ارزیابی دقیقی از زانو به عمل بیاورد و احتمال سایر مشکلات زانو مانند آسیب مینسیک را رد کند. عکسبرداری توسط اشعه ایکس می‌تواند در رد کردن سایر مشکلات مرتبط با زانو مفید باشد اما قادر به تشخیص پلیکا نیست. ام‌ آر‌ آی می‌تواند التهاب پلیکا را تشخیص دهد. ام‌ آر‌ آی برای تشخیص سایر مشکلات مرتبط با التهاب پلیکا مفید است. با این حال ارزیابی جامع زانو که توسط پزشک انجام می‌شود قابل قبول است.

درمان


اقدامات لازم برای درمان سندروم پلیکا عبارتند از:

دارو

پزشک مصرف داروهای ضدالتهاب مانند آسپرین و ایبوبروفن را برای کاهش التهاب ناشی از سندرم پلیکا تجویز می‌کند.

تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون درون پلیکا، یا مفصل زانو می‌تواند به سرعت باعث کاهش التهاب اطراف پلیکا شود. کورتیزون یک داروی ضدالتهاب قدرتمند است اما باید در تزریق آن درون مفصل احتیاط شود.

یخ درمانی

کیسه یخ یا ماساژ با یخ می‌تواند به کاهش التهاب و تورم ناحیه پلیکا کمک کند، پزشک یا فیزیوتراپ استفاده از کیسه یخ را توصیه می‌کنند. ماساژ با یک روش ساده و کارآمد است. برای این کار آب را در لیوان‌های کاغذی منجمد کنید. در صورت نیاز به ماساژ با یخ، یخ را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید، هنگامی که احساس کردید ناحیه مورد نظر کرخت شده است یخ را بردارید.

زانوبند

برخی از بیماران از زانوبند استفاده می‌کنند. زانوبندهایی که باعث بهبود انطباق مفصل پاتلفمورال می‌شود بهترین وسیله برای کاهش درد ناشی از التهاب پلیکا محسوب می‌شود.

تزریق پی‌ آر‌ پی

پی‌ آر‌ پی یک روش نوین برای درمان التهاب پلیکا است که بدون جراحی آرتروسکوپیک انجام می‌شود. در این روش از پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) استفاده می‌شود. روش پلاسمای غنی از پلاکت، فاکتورهای رشد که در خون بیمار وجود دارند را به دام می‌اندازد. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت درون ناحیه ملتهب زانو به کاهش التهاب و رفع درد کمک می‌کند، آزاد شدن فاکتورهای رشد می‌تواند باعث تسریع فرآیند بهبودی شود.

ماساژ درمانی

تکنیک‌های ماساژ برای سندروم پلیکا، اهمیت به سزایی در تسکین درد، تحریک جریان خون، گردش خون و تجمع مایعات، کاهش تورم و تسکین اسپاسم عضلات دارند.

فیزیوتراپی

هدف از انجام فیزیوتراپی در درمان سندرم پلیکا، کاهش فشار متراکم زانو است که این امر با انجام تمرینات کششی، افزایش قدرت عضلات چهار سر و افزایش انعطاف‌پذیری عضلات پشت ران انجام می‌شود. این روش درمانی معمولا ۶ تا ۸ هفته پس از معاینه اولیه تجویز می‌شود.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یکی از روش‌های درمانی برای تسکین سندروم پلیکا در زانو است. در شاک ویو سندروم پلیکا از ضربات پرانرژی برای نقاط آسیب دیده می‌شود. در این روش از موج صوتی فیزیکی ضربه به جای امواج الکتریکی استفاده می‌شود. در این روش، واکنشی‌های التهابی تولید می‌شود و بدن با افزایش سطح فعالیت متابولیکی در اطراف زانو به امواج ضربه‌ای واکنش نشان می‌دهد. موج ضربه‌ای باعث تحریک و تسریع فرآیند بهبودی می‌شود.

تمرینات ورزشی سودمند برای سندرم پلیکا

برخی از تمرینات ورزشی برای تسکین سندرم پلیکا مفید هستند. این تمرینات عبارتند از:

کشش عضلات چهارسر

پلیکای میانی به طور غیرمستقیم به عضلات چهار سر بیمار که یک عضله بزرگ در ران است، متصل است. ضعف عضلات چهار سر باعث می‌شود بیمار بیشتر مستعد التهاب پلیکا باشد. بیمار می‌تواند با انجام موارد زیر به تقویت این عضلات بپردازد:

  •  منقبض کردن عضلات چهار سر
  •  بلند کردن زانو در حالت کشیده و صاف
  •  انجام پرس پا
  •  انجام تمرینات اسکات

این بیماران می‌توانند از شنا، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، یا دستگاه‌های مخصوص برای تسکین درد خود بهره بگیرند.

کشش عضلات پشت ران

عضلات پشت ران مجموعه‌ای از عضلات هستند که قسمت پشت ران را از لگن به درشت نی می‌کشند. از این عضلات برای خم کردن زانو استفاده می‌شود. عضلات سفت شده پشت ران فشار زیادی را بر قسمت جلوی زانو، جایی که پلیکا قرار دارد، وارد می‌کنند. پزشک می‌تواند با آموزش مجموعه‌ای از تمرینات کششی که در شل شدن این عضلات نقش دارند، به بیمار کمک کند. اکثر این تمرینات در حالت نشستن یا ایستادن انجام می‌شوند. پس از آنکه بیمار نحوه انجام دادن این تمرینات را یاد گرفت می‌تواند روزانه چند بار آنها را انجام دهد تا عضلات او شل شوند.

عمل جراحی

اگر درد ناشی از سندرم پلیکا پس از چند هفته فیزیوتراپی سندروم پلیکا بهبود نیابد، انجام عمل جراحی آرتروسکوپیک ضروری خواهد بود. پزشک دو برش کوچک را در قسمت جلوی زانو ایجاد می‌کند سپس بافت ملتهب را خارج می‌نماید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است