علت زانو درد و درمان آن

زانو درد چیست

مفصل زانو پیچیده‌ترین مفصل بدن است که وزن را تحمل می‌کند و حرکاتی مانند راه رفتن، نشستن، ایستادن و دویدن را برای ما فراهم می‌کند. این مفصل دارای ساختارهایی مانند استخوان‌ها، رباط‌ها، عضلات، عصب‌هایی که به زانو حس می‌دهند و تاندون‌ها است.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 03131311013 تماس حاصل فرمایید.

علل زانو درد


 از علل زانودرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرتریت (ورم مفاصل):زانو، به عنوان مفصلی حیاتی در بدن، به علت استفاده فراوان، به خطر آسیب دیدن قرار دارد. برخی از بیماری‌های شایع زانو عبارتند از: آرتروز، آرتریت روماتوئید و نقرس.
 • چاقی و گذشت سن:چاقی و پیری دو عامل شایع هستند که می‌توانند به درد زانو منجر شوند. چاقی و تحمیل بیش از حد وزن بر زانو، فشار و ایجاد استرس بیشتری بر مفصل زانو ایجاد می‌کند. همچنین، پیری باعث ضعف عضلات و کاهش انعطاف‌پذیری مفاصل می‌شود که منجر به درد زانو می‌شود.
 • آسیب وارد شدن:زانو به عنوان یکی از مفاصل حساس در بدن، به خطر آسیب دیدن معرض است. این آسیب‌ها می‌تواند به استخوان، رباط و غضروف زانو وارد شود که نهایتاً منجر به درد شدید زانو می‌گردد.
 • پیچ خوردن:پیچ خوردن زانو به دلیل حرکات ناگهانی و غیرطبیعی رخ می‌دهد و باعث درد و محدودیت حرکت مفصل زانو می‌شود.
 • ورم کردن:استفاده بیش از حد از زانو می‌تواند باعث ورم تاندون‌ها (طناب‌هایی که استخوان و عضله را به هم متصل می‌کنند) شود. این آسیب گاهی به عنوان “زانوی پرش” شناخته می‌شود، زیرا در ورزش‌هایی که پریدن دارند، مانند بسکتبال، بیشتر اتفاق می‌افتد.
 • پریدگی استخوان:در برخی موارد، آسیب وارده به زانو می‌تواند منجر به شکستگی بخش‌هایی از استخوان یا غضروف شود. این قطعات شکسته ممکن است درون مفصل گیر کنند و باعث محدود شدن آن شوند. در این حالت، زانو ورم می‌کند و درد دارد.
 • استفاده بیش از حد:استفاده بیش از حد از زانو می‌تواند به بورسیت و در نهایت درد شدید زانو منجر شود. در این حالت، غشای بورسای زانو التهاب می‌کند و علائم دردناکی را ایجاد می‌کند.
 • سندرم باند ایلیوتیبیال: این آسیب به دلیل استفاده بیش از حد از باند ایلیوتیبیال رخ می‌دهد؛ باند ایلیوتیبیال بافتی است که از مفصل ران تا قلم ساق پا واقع در پشت زانو کشیده شده است.
 • سندرم پلیکا داخلی: این آسیب به دلیل استفاده بیش از حد از پلیکا رخ می‎‌دهد؛ پلیکا یک بافت چین‌خورده در مفصل زانو است.
 • بیماری ازگود اشلاتر:این آسیب که به دلیل استفاده بیش از حد اتفاق می‌افتد در میان نوجوانانی که ورزش می‌کنند شایع است و باعث ورم کردن و درد استخوان برآمده‌ی زیر زانو می‌شود.
 • دررفتگی جزئی کشکک زانو (نیمه دررفتگی کشکک): این آسیب معمولاً به دلیل شرایط فیزیکی ساق پا رخ می‌دهد. کشکک از جای خود در می‌رود و باعث ایجاد درد و تورم می‌شود.
 • بورسیت یا زانوی پیش‌خدمتان: این عارضه ناشی از زانو زدن طولانی‌مدت یا انجام حرکات تکراری روی زانو است. بورسا کیسه‌ای پر از مایع است که برای مفصل زانو مانند یک بالشتک عمل می‌کند. ممکن است به دلیل وارد آمدن آسیب یا آرتریت، پشت زانو ورم کند که به آن کیست حفره پشت زانو (کیست بیکر) نیز گفته می‌شود.
 • خونریزی در مفصل زانو: در این آسیب که به آن همارتروز نیز می‌گویند، رگ‌های خونی اطراف رباط‌های زانو آسیب می‌بینند و باعث گرم، سفت، کبود و متورم شدن زانو می‌شوند. در موارد شدید ممکن است لازم باشد فرد در بیمارستان تحت مراقبت قرار بگیرد.
 • عفونت:هرگونه عفونت در مفصل زانو می‌تواند منجر به زانو درد شود.

درمان درد زانو


کاهش وزن: هر نیم کیلوگرمی که شما از وزن خود کم کنید، فشاری معادل پنج برابر آن (۲٫۵ کیلوگرم) از زانو برداشته می‌شود. ورزش برای درد زانو و رژیم غذایی سالم می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. مطابق مطالعاتی که اخیراً انجام شده است، کاهش وزن با کمک ورزش و رژیم غذایی در کنار هم، هدفی استاندارد برای تسکین و  رفع زانو درد و بازیابی عملکرد آن است.

ورزش کردن:توصیه می‌شود که در حالی که با درد زانو مواجه هستید، فعالیت خود را به طور کامل متوقف نکنید. انجام فعالیت‌های بدنی می‌تواند عضلات محافظ زانو را قوی نگه دارد و به بهبود وضعیت زانو کمک کند. با این حال، در هنگام دردزنی، از انجام دو فعالیت خاص خودداری کنید، این شامل دویدن و انجام ورزش‌های کششی پا با استفاده از دستگاه‌های ورزشی است. به جای آن، می‌توانید تمریناتی را انجام دهید که بهتریتان کمک کنند، مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و تمرینات جنبشی بسته. در این تمرینات، پاها به طور ثابت بر روی زمین قرار می‌گیرند و فشار کمتری به زانو وارد می‌شود. با رعایت این راهنما، شانس بهبودی و کاهش درد زانو بهبود خواهد یافت.

مسکن‌ها: داروهای ساده که درد را تسکین می‎‌دهند مانند پاراستامول.

داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAIDs): داروهایی مانند ایبوپروفن (ادویل) بهتر از استامینوفن (تیلنول) هستند. در صورتی که معده شما مشکلی ندارد، این داروها را به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز به طور مرتب مصرف کنید؛ اگر مصرف را قطع و دوباره شروع کنید تأثیر کمتری خواهد داشت.

تزریق کورتیکواستروئیدها: کورتیکواستروئیدها با کاهش دادن التهاب می‌توانند زانو درد را تسکین دهند. عملکرد آنها بسیار خوب اما موقتی است. تکرار در تزریق ممکن است غضروف را زایل کند، بنابراین معمولاً متخصص زانودرد تزریق‌ها را به سالی سه یا چهار بار محدود می‌کنند.

دیگر روش‌های مؤثر در درمان: از جمله فیزیوتراپی، طب سوزنی، ماساژ، یوگا و طب فشاری.

پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP: خون از بدن فرد گرفته می‌شود، تحت فرایند خاصی قرار می‌گیرد و سپس همراه با پروتئین غلیظی که به آن فاکتور رشد می‌گویند، به مفصل تزریق می‌شود. پلاسمای غنی از پلاکت قبلاً برای پیچ خوردگی پای ورزشکاران استفاده می‌شد اما شواهد امروزی نشان می‌دهد که برای زانو درد نیز مفید است.

اوزون تراپی (تزریق پرولوزون): تزریق پرولوزون یک روش درمانی است که مورد استفاده در بافت همبند قرار می‌گیرد و شامل محتوایی از مواد تولیدکننده کلاژن و گاز اوزون است. گاز اوزون قادر است بافت همبند آسیب‌دیده یا ضعیف درون یا اطراف مفاصل را ترمیم کند. با تزریق پرولوزون به بافت همبند آسیب‌دیده داخل و اطراف یک مفصل، نواحی آسیب‌دیده قابل بازسازی می‌شوند. این روش می‌تواند به رفع دردهای مزمن و پایدار منجر شود با ترمیم بافت همبند.

Call Now Buttonتماس بگیرید
× مشاوره واتساپ