پارگی و آسیب مینیسک زانو: درمان و علائم

چه کسانی بیشتر در معرض زانودرد هستند

پارگی مینیسک یک آسیب شایع زانو است. مینیسک یک دیسک لاستیکی C شکل است که به‌عنوان ضربه‌گیر زانو عمل می‌کند. هر زانو دارای دو منیسک است – یکی در لبه خارجی زانو و دیگری در لبه داخلی. مینیسک‌ها با ایجاد تعادل وزن در سرتاسر زانو، زانوی شمارا ثابت نگه می‌دارد. مینیسک پاره می‌تواند عملکرد صحیح زانو را تحت تأثیر قرار دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 03131311013 تماس حاصل فرمایید.

علت‌ها و دلایل پارگی مینیسک


پارگی منیسک به طور عمومی ناشی از پیچیدگی یا چرخش سریع زانو رخ می‌دهد. این اصابت معمولاً در زمانی رخ می‌دهد که وزنه‌ی سنگینی را بلند می‌کنید یا در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنید. با پیشرفت سن، بافت منیسک شما آسیب‌پذیرتر و در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد، که این موضوع می‌تواند خطر پارگی منیسک را افزایش دهد.

علائم و نشانه‌های پارگی مینیسک


علایم پارگی مینیسک به‌اندازه و محل پارگی و وجود صدمات دیگر زانو بستگی دارد. به‌علاوه علت درد زانو می‌تواند تورم و صدمه به بافت‌های اطراف باشد.

با پارگی‌های کوچک، شما ممکن است در زمان آسیب درد اندکی را احساس کنید. تورم خفیف اغلب به‌تدریج طی چند روز برطرف می‌شود. در اکثر موارد شما می‌توانید تنها با درد اندکی راه بروید، اگرچه درد با اسکوات، وزنه‌برداری، و یا بلند شدن از یک موقعیت نشسته افزایش می‌یابد. این علائم معمولاً طی ۲ تا ۳ هفته برطرف می‌شوند، اگرچه درد ممکن است باخم شدن یا چرخاندن زانو مجدداً عود کند.
در مورد یک پارگی متوسط تا معمولی، درد را معمولاً در یک طرف یا در مرکز زانو، به بستگی از محل پارگی، احساس می‌کنید. اغلب، هنوز هم می‌توانید برای راه رفتن قدم بردارید. تورم در طول ۲ تا ۳ روز به تدریج افزایش می‌یابد و ممکن است باعث تنگی و محدودیت در حرکت خم شدن زانو شود. درد شدید معمولاً هنگام چرخاندن زانو یا انجام حرکت‌های ناگهانی ایجاد می‌شود. علائم ممکن است در طول ۱ تا ۲ هفته کاهش یابند، اما با انجام فعالیت‌هایی که شامل پیچش زانو یا استفاده بیش از حد از آن می‌شود، ممکن است دوباره ظاهر شوند. در صورت عدم درمان، درد ممکن است بعد از سال‌ها بهبود یابد.
پارگی‌های بزرگ‌تر معمولاً موجب درد بیشتر و تورم فوری و خشکی می‌شوند. تورم می‌تواند در طی ۲ تا ۳ روز افزایش یابد. قطعه‌هایی از منیسک پاره شده می‌تواند در فضای مفصلی شناور شود. این می‌تواند موجب گرفتن زانو، یا به‌اصطلاح پاپ یا قفل شدن زانو شود. شما ممکن است قادر به راست کردن زانوی خود نباشید. همچنین ممکن است احساس “لرزش” یا ناپایداری، و یا تکان‌های غیرعمدی در زانو ایجاد شود. اگر صدمات دیگر همراه با پارگی مینیسک رخ بدهد، به‌ویژه پاره شدن رباط، شما ممکن است افزایش درد، تورم، و یک احساس ناپایداری در زانو، و مشکل درراه رفتن را تجربه کنید.

افراد مسن‌تر مبتلابه پارگی منیسک زانو ممکن است قادر به شناسایی رویداد خاصی که موجب پارگی مینیسک شده، نباشند و یا ممکن است پس از یک رخداد جزئی مانند بلند شدن از یک حالت نشسته، با علائم پارگی مواجه شوند. درد و تورم جزئی اغلب تنها علائم هستند.
درد در داخل زانو می‌تواند به معنای پارگی در مینیسک داخلی باشد. درد در بخش خارجی زانوی آسیب‌دیده می‌تواند به معنای پارگی منیسک جانبی باشد.

درمان پارگی مینیسک


تشخیص پارگی مینیسک زانو توسط پزشک بسته به عوامل مختلف ازجمله نوع پارگی، محل پارگی، و میزان جدی بودن آن انجام می‌گیرد. سن و میزان فعالیت بدنی شما و علت پارگی مینیسک زانو  نیز ممکن است گزینه‌های درمانی شمارا تحت تأثیر قرار دهد.

درمان غیر جراحی

  • RICE. استراحت، یخ، فشرده‌سازی، بالا گرفتن زانو.
  • مسکن. داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی. نمونه‌هایی از این داروها شامل ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن هستند. آسپرین نیز یک داروی غیراستروئید ضدالتهابی است.
  • زانوبند. یک راه برای تسکین درد و حمایت از زانو ممکن است استفاده از زانوبند یا پوشش موقت زانو با یک نوار الاستیکی باشد.
  • فیزیوتراپی. فیزیوتراپی نیز می‌تواند به شما در تسریع روند بهبود و کاهش تشکیل بافت اسکار کمک کند. این تکنیک‌ها شامل تمرینات و تمرینات تقویتی، ماساژ، الکتروتراپی و سایر روش‌های فیزیک درمانی است.
  • حرارت و درمان سرد. استفاده از حرارت و درمان سرد نیز می‌تواند مفید باشد. حرارت باعث افزایش گردش خون، رفع اسپاسم عضلانی و کاهش خشکی زانو می‌شود. همچنین، استفاده از سرما در شکل بسته‌های یخ، اسپری‌ها و پمادها می‌تواند اعصاب اطراف زانو را بی‌حس کند، گردش خون را کاهش دهد و به کاهش تورم بسیار مؤثر باشد.
  • لیزر درمانی سطح پایین. لیزر درمانی سطح پایین نیز می‌تواند مفید باشد. با استفاده از انرژی لیزر، مکانیسم‌های طبیعی بهبود بدن شتاب می‌یابند و به ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.

در هر صورت، قبل از استفاده از هر یک از این روش‌ها، توصیه می‌شود با یک پزشک متخصص یا فیزیوتراپیست مشورت کنید تا بهبودی خود را به طور مناسب و بهینه تر ادامه دهید.

Call Now Buttonتماس بگیرید
× مشاوره واتساپ