پارگی و آسیب مینیسک زانو: درمان و علائم

چه کسانی بیشتر در معرض زانودرد هستند

پارگی مینیسک یک آسیب شایع زانو است. مینیسک یک دیسک لاستیکی C شکل است که به‌عنوان ضربه‌گیر زانو عمل می‌کند. هر زانو دارای دو منیسک است – یکی در لبه خارجی زانو و دیگری در لبه داخلی. مینیسک‌ها با ایجاد تعادل وزن در سرتاسر زانو، زانوی شمارا ثابت نگه می‌دارد. مینیسک پاره می‌تواند عملکرد صحیح زانو را تحت تأثیر قرار دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 03131311013 تماس حاصل فرمایید.

علت‌ها و دلایل پارگی مینیسک


 پارگی منیسک معمولاً در اثر پیچ خوردن یا چرخش سریع زانو ایجاد می‌شود. پارگی منیسک ممکن است زمانی رخ دهد که شما شی سنگینی را بلند می‌کنید و یا بازی‌های ورزشی انجام می‌دهید. با افزایش سن، مینیسک شما پوسیده می‌شود. که این امر می‌تواند موجب تسهیل پارگی آن گردد.

علائم و نشانه‌های پارگی مینیسک


علایم پارگی مینیسک به‌اندازه و محل پارگی و وجود صدمات دیگر زانو بستگی دارد. به‌علاوه علت درد زانو می‌تواند تورم و صدمه به بافت‌های اطراف باشد.

با پارگی‌های کوچک، شما ممکن است در زمان آسیب درد اندکی را احساس کنید. تورم خفیف اغلب به‌تدریج طی چند روز برطرف می‌شود. در اکثر موارد شما می‌توانید تنها با درد اندکی راه بروید، اگرچه درد با اسکوات، وزنه‌برداری، و یا بلند شدن از یک موقعیت نشسته افزایش می‌یابد. این علائم معمولاً طی ۲ تا ۳ هفته برطرف می‌شوند، اگرچه درد ممکن است باخم شدن یا چرخاندن زانو مجدداً عود کند.
در یک پارگی متوسط ​​معمولی، شما در یک‌طرف و یا در مرکز زانو، بسته به محل پارگی، درد را احساس می‌کنید. اغلب، شما هنوز هم قادر به راه رفتن هستید. تورم معمولاً به‌تدریج در طول ۲ تا ۳ روز افزایش می‌یابد و ممکن است موجب احساس خشکی و محدودیت در خم شدن زانو شود. درد شدید اغلب هنگام چرخاندن زانو یا چمباتمه زدن ایجاد می‌شود. علائم ممکن است در طول  ۱ تا ۲ هفته کاهش یابد اما با انجام فعالیت‌هایی که شامل پیچش یا استفاده بیش‌ازحد از زانو می‌باشد، مجدداً عود می‌کند. در صورت عدم درمان، درد ممکن پس از سال‌ها برطرف شود.
پارگی‌های بزرگ‌تر معمولاً موجب درد بیشتر و تورم فوری و خشکی می‌شوند. تورم می‌تواند در طی ۲ تا ۳ روز افزایش یابد. قطعه‌هایی از منیسک پاره شده می‌تواند در فضای مفصلی شناور شود. این می‌تواند موجب گرفتن زانو، یا به‌اصطلاح پاپ یا قفل شدن زانو شود. شما ممکن است قادر به راست کردن زانوی خود نباشید. همچنین ممکن است احساس “لرزش” یا ناپایداری، و یا تکان‌های غیرعمدی در زانو ایجاد شود. اگر صدمات دیگر همراه با پارگی مینیسک رخ بدهد، به‌ویژه پاره شدن رباط، شما ممکن است افزایش درد، تورم، و یک احساس ناپایداری در زانو، و مشکل درراه رفتن را تجربه کنید.

افراد مسن‌تر مبتلابه پارگی منیسک زانو ممکن است قادر به شناسایی رویداد خاصی که موجب پارگی مینیسک شده، نباشند و یا ممکن است پس از یک رخداد جزئی مانند بلند شدن از یک حالت نشسته، با علائم پارگی مواجه شوند. درد و تورم جزئی اغلب تنها علائم هستند.
درد در داخل زانو می‌تواند به معنای پارگی در مینیسک داخلی باشد. درد در بخش خارجی زانوی آسیب‌دیده می‌تواند به معنای پارگی منیسک جانبی باشد.

درمان پارگی مینیسک


تشخیص پارگی مینیسک زانو توسط پزشک بسته به عوامل مختلف ازجمله نوع پارگی، محل پارگی، و میزان جدی بودن آن انجام می‌گیرد. سن و میزان فعالیت بدنی شما و علت پارگی مینیسک زانو  نیز ممکن است گزینه‌های درمانی شمارا تحت تأثیر قرار دهد.

درمان غیر جراحی

  • RICE. استراحت، یخ، فشرده‌سازی، بالا گرفتن زانو.
  • مسکن. داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی. نمونه‌هایی از این داروها شامل ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن هستند. آسپرین نیز یک داروی غیراستروئید ضدالتهابی است.
  • زانوبند. شما ممکن است از یک زانوبند یا پوشش موقت زانو با یک نوار الاستیکی استفاده کنید.
  • فیزیوتراپی. فیزیوتراپی می‌تواند در تسریع روند بهبودی و کاهش تشکیل بافت اسکار مفید باشد.
  • حرارت و درمان سرد. حرارت موجب افزایش گردش خون، شل شدن عضلات، و کاهش خشکی زانو می‌شود.  سرما، در فرم بسته‌های یخ، اسپری‌ها، و پمادها، اعصاب اطراف زانو را بی‌حس می‌کند، گردش خون را کند می‌کند، و برای کاهش تورم بسیار مؤثر است.
  • لیزر درمانی سطح پایین. انرژی لیزر با تسریع مکانیسم بهبود طبیعی بدن، به ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Call Now Buttonتماس بگیرید
× مشاوره واتساپ