انواع روش های ماساژدرمانی برای توانبخشی بیماریهای اسکلتی عضلانی

ماساژ درمانی، شامل مالش و دستکاری بافت‌های نرم برای دریافت یک پاسخ درمانی است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که فیزیوتراپی و ماساژ درمانی یک نوع درمان بوده یا بسیار به هم شباهت دارند؛ در واقع، هر کدام از این درمان‌ها در نوع خود منحصر به فرد و متفاوت از یکدیگر می‌باشند. ماساژ درمانی برای کاهش ایجاد الگوی دردناک عضلانی پس از تروما/ آسیب و برای سرعت بخشیدن به شتاب بهبودی، یک گزینه‌ی بسیار خوب می‌باشد.

 متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ماساژهای درمانی را برای دردهای مزمن، فیبرومیالژیا، آسیب‌های ناشی از ورزش، اسپاسم‌های عضلانی و بسیاری از بیماری‌های دیگر، به کار می‌برند. بیمارانی که از سردرد، کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن، درد آرتروز و دردهای عضلانی در طول بارداری رنج می‌برند، معمولاً به صورت بسیار مطلوب به ماساژ درمانی پاسخ می‌دهند. در برخی از موارد، فیزیوتراپی و ماساژ درمانی، بسیار خوب به یکدیگر کمک می‌کنند؛ این دو درمان ممکن است در یک زمان بر ساختارهای متفاوتی تمرکز کرده و تلاش به بهبودی عملکرد یک ناحیه داشته باشند.
اگر مایل به انجام ماساژدرمانی برای درمان بیماری‏‎های اسکلتی عضلانی خود در کلینیک دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی هستید می‎توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت درمان با شماره‎ی 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

ماساژ درمانی چه چیزی فراهم می‌کند؟


ماساژ، مزیت‌های متعددی را برای کسانی که آن را تجربه می‌کنند، فراهم می‌سازد. ماساژ درمانی شامل دستکاری بافت نرم بدن است. ماساژ به دلایل گوناگون، بسیار عالی می‌باشد:

  • ماساژ درمانی به شخص کمک می‌کند تا یک حالت آرامش بخش را به دست آورد و او را از استرس‌های زندگی روزانه دور می‌کند.
  • ماساژ، باعث آزاد شدن انتقال دهنده‌های عصبی مانند اندورفین است که باعث کاهش درد و تولید یک احساس خفیف خوشی می‌شود.
  • عضلات دردناک و سخت، در زیر دست‌ها مهار ماساژ تراپیست، تسکین می‌یابند. ماساژ همچنین در تسکین درد نقاط محرک، کمک کننده می‌باشد.
  • افزایش جریان خون یک مزیت دیگر ماساژ درمانی است، که نه تنها به تسکین کشیدگی عضلات کمک می‌کند، بلکه همچنین باعث تقویت سیستم قلبی عروقی، شامل فشار خون پایین می‌شود.
  • ماساژ همچنین به افزایش انعطاف‌پذیری مفاصل کمک کرده و احتمال رگ به رگ شدن را پایین آورده و برخی از ناراحتی‌های ناشی از آرتروز را تسکین می‌دهد.

انواع


انواع مختلفی از ماساژ درمانی وجود دارند، از نوع کلاسیک آن مانند سوئدی و بافت عمیق، تا استایل‌های نامتعارف مانند شیاتسو. لیستی از معروف‌ترین انواع ماساژ به قرار زیر هستند:

ماساژ درمانی سوئدی

نوع استاندارد ماساژ، که در بسیاری از کلینیک‌ها، باشگاه‌ها و مراکز سلامتی ارائه می‌شود، ماساژ سوئدی است که واقعاً به معنای ماساژ درمانی می‌باشد. ماساژ تراپیست‌ها، با استفاده از لوسیون و روغن، معمولاً با حرکات کلی وسیع شروع کرده و سپس به حرکت‌های خاصی در نواحی مشکل‌دار منتقل می‌شوند. پنج حرکت اساسی در ماساژتراپی سوئدی وجود دارد: افلوراژ (حرکات طولانی نرم)، پتریساژ (مالش، چرخاندن و بلند کردن)، اصطکاکی (حرکات فشرده‌سازی و چرخشی کوچک)، کوبشی (ضربه زدن) و لرزاندن (حرکات نوسانی و لرزشی). ماساژ سوئدی به تمام بدن آرامش بخشیده و بخصوص می‌تواند در زمانی که بیمار در حال بهبودی از یک جراحت است، مفید باشد.

ماساژ سنگ داغ

همانطور که از نام آن پیداست، این ماساژ از سنگ‌های گرم استفاده می‌کند. تراپیست سنگ‌های گرم‌شده و صافی را بر روی نقاط خاصی از بدن قرار داده و در زمان ماساژ دادن نیز این سنگ‌ها را نگه می‌دارد. سنگ‌ها معمولاً بازالت (نوع سنگ آتشفشانی که به خوبی حرارت را حفظ می‌کند) می‌باشد. گرمای سنگ‌ها می‌تواند آرامش‌بخش بوده و عضلات گرفته را شل کند، بنابراین تراپیست می‌تواند به سرعت به مناطقی که در آنها تنش عضلانی وجود دارد، برسد. اگر بیمار دارای شرایط پزشکی خاصی مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی یا رگ‌های واریسی است، پیش از برنامه‌ریزی برای دریافت ماساژ سنگ داغ، باید با پزشک خود مشورت کند. همچنین، اگر فرد از هر نوع داروی رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کند، باید حتماً از مشورت پزشکی بهره بگیرد.

ماساژ عمیق بافت

ماساژ عمیق بافت، یک ماساژ درمانی متمرکز است که گره‌های عضله‌ای (که همچنین به نام "چسبندگی‌ها" شناخته می‌شوند) و مناطق مشکل‌ساز خاص را در لایه‌های عمیق‌تر عضله و بافت‌های اتصال‌دهنده، هدف قرار می‌دهد. با استفاده از حرکات آهسته و عمیق یا اصطکاکی در طول بافت عضله، تراپیست مشکل عضلات سفت یا دردناک، کشش مکرر، مشکلات وضعی یا آسیب‌ها را حل می‌کند.

این حرف صحیح است که فشار بافت عمیق، معمولاً شدیدتر از فشارهای موجود در ماساژ سوئدی است، اما برای اثربخشی، نیازی نیست که این ماساژ دردناک باشد. این نوع ماساژ بخصوص برای افرادی مناسب است که دارای دردهای مزمن یا زخم‌های پایداری هستند که باعث محدودیت در حرکت آنها شده اند. این ماساژ در درمان آسیب‌های فشاری مکرر مانند آرنج تنیس‌بازان یا سندروم تونل کارپال مؤثر بوده و می‌تواند در کاهش علائم آرتروز کمک‌کننده باشد.

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو، شامل فشارهای محلی با استفاده از انگشتان تراپیست (یا گاهی دستان و آرنج‌های او) می‌باشد که به صورت یک دنباله‌ی ریتمیک به بدن اعمال می‌شود. هر نقطه برای دو تا هشت ثانیه نگه داشته می‌شود. هدف شیاتسو، تحریک نقاط طب فشاری در بدن، برای بهبود جریان انرژی و کمک به بازیابی تعادل می‌باشد. از آنجا که هیچ روغن یا لوسیونی استفاده نمی‌شود، بیمار باید یک لباس آزاد بپوشد. شیاتسو معمولاً بر روی تشک یا کف زمین یا یک تخت ماساژ کم ارتفاع انجام شده و غالباً برای کاهش استرس و حفاظت از سلامت بافت‌های مرتبط با استرس ‌می‌باشد. همچنین این باور وجود دارد که این ماساژ برای درمان بیماری‌هایی مانند آرتروز، بی‌خواهبی، درد کمر وگردن، سیاتیک و حتی مشکلات سینوسی، اثربخش است. شیاتسو ممکن است به افزایش انرژی، افزایش بهبودی از آسیب‌ها و تحریک سیستم گوارش، کمک کند.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی، که یک ترکیب منحصر بفرد از یوگای کمک کننده، کشش غیر فعال و حرکات ماساژ فشاری می‌باشد، نسبت به دیگر شکل‌های ماساژ، نیرو و انرژی بیشتری به فرد می‌دهد. این ماساژ کمی شبیه به یوگا است، بدون انجام دادن حرکات است، چرا که تراپیست، بر روی یک تشک یا کف زمین، در دنباله‌ای از حالت‌ها، بیمار را حرکت می‌دهد و می‌کشد. مانند شیاتسو، ماساژ تایلندی انرژی‌های بدن را تنظیم می‌کند. ماساژ تراپیست از انقباض‌های ریتمیک در طول خطوط انرژی بدن، برای کاهش استرس و بهبود انعطاف‌پذیری و بازه‌ی حرکات استفاده می‌کند. در این ماساژ، بیمار به طور کامل لباس پوشیده است. این نوع از ماساژ می‌تواند انقباض عضله و درد کمر را کاهش داده و خود را در درمان مشکلات تعادلی و علائم میگرن، مؤثر نشان داده است.

ماساژ بارداری

ماساژ بارداری به صورت خاص برای رفع نیازهای مادران باردار می‌باشد اما در اغلب مواقع برای بالا بردن آرامش، استفاده می‌شود. از آنجا که بسیاری از خانم‌های باردار از درد پایین کمر و تورم زانوها، مخصوصاً در ماه‌های آخر رنج می‎برند، این ماساژ یک روش نسبتاً ایمن و عاری از دارو برای ایجاد تسکین برای این دردها می‌باشد.

درمانگران ماساژ که دارای تمرین‌های مخصوص در این زمینه بوده و گواهی انجام ماساژ بارداری را دارند، می‌دانند که چگونه بدن خانم باردار را در طول ماساژ قرار داده و نگه داشته، تکنیک‌ها را تغییر داده و از مناطق و تکنیک‌های خاصی در طول بارداری، پرهیز کند. بیشتر این تراپیست‌ها دارای میز خاصی هستند که به خانم باردار اجازه می‌دهد که در هنگام ماساژ، به راحتی و در امنیت، استراحت کند.

بازتاب شناسی

در ماساژ بازتاب‌شناسی، تراپیست از فشار انگشتان و تکنیک‌هایی مانند مالش و سایش برای بالا بردن آرامش و تسکین در بدن، استفاده می‌کند. بازتاب‌شناسی، بر اساس "مناطق بازتاب" در دست‌ها و پاها است که انرژی آنها، به باور تراپیست‌ها، به ارگان‌ها و دیگر قسمت‌های بدن متصل است. با اعمال فشار به نقاط بازتاب، رفلکسولوژیست می‌تواند سیستم عصبی بیمار را متعادل کرده و باعث تحریک ترشح اندورفین، پاسخ خوشی طبیعی بدن شود که استرس و ناراحتی را کاهش می‌دهد. این ماساژ می‌تواند یک ماساژ عمیقاً آرام‌بخش باشد، بخصوص اگر بیمار تمام روز را در حالت ایستاده بوده یا دارای پاهای خسته و دردناک باشد.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی برای پیش‌گیری و درمان آسیب‌ها، ارتقای انعطاف‌پذیری و بالا بردن عملکرد ورزشی طراحی شده و می‌تواند توسط ورزشکاران دارای هر نوع توانایی، به منظور آماده‌سازی برای رویدادهای پهلوانی یا ورزشی یا بهبودی از آنها، استفاده شود. حتی اگر بیمار، ورزشکار نباشد، ماساژ ورزشی می‌تواند به درد عضلات یا محدودیت‌ بازه‌ی حرکتی کمک کند.

ایده‌ی پشت ماساژ ورزشی، دست‌کاری بافت‌های نرم بدن و تمرکز بر گروه‌های خاصی از عضلات است که این عضلات به نوع ورزش فرد بستگی دارد. این نوع ماساژ با افزایش جریان خون، افزایش بازه‌ی حرکتی و افزایش انعطاف‌پذیری به فرد کمک می‌کند. در ماساژ ورزشی، حرکات غالباً از ماساژ معمولی سوئدی سریع‌تر می‌باشند. تراپیست ممکن است فشرده‌سازی، درمان نقطه‌ی فشار، اصطکاک و تحرک مفاصل را نیز در ماساژ بگنجاند.

پرسش و پاسخ


برخی از سوالات متداول درباره ماساژدرمانی عبارتند از:

هر جلسه‌ی ماساژدرمانی چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً طول جلسات به اندازه‌ی یک ساعت است، با این حال جلساتی با مدت 45 دقیقه، یک ساعت، یک ساعت و ربع و یک ساعت و نیم هم وجود دارند.

درمان‌های طولانی‌تر، زمان بیشتری را برای آرام شدن به بدن و ذهن بیمار داده و به تراپیست زمان کافی را برای حل کامل مشکلات موجود در بافت‌های بیمار می‌دهد.

آیا قبل از گرفتن ماساژ باید چیزی بخورم؟

بهترین کار این است که از حداقل 90 دقیقه پیش از ماساژ درمانی چیزی نخورید و قبل از آن هم تنها یک وعده‌ی سبک داشته باشید. بدن برای هضم غذا به زمان نیاز دارد. فرایند هضم، جریان خون را از بافت‌های محیطی بیرون آورده و آن را در مخزن هضم غذا انباشته می‌کند. ماساژ، جریان خون را به بافت‌هایی که بر روی آنها کار می‌کند هدایت کرده و بنابراین از مخزن هضم دور می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث هضم ناکامل غذا و ناراحتی‌های محتمل شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است