درمان پارگی جزئی و شدید مینیسک داخلی زانو با روش‌های توان‌بخشی

پارگی مینیسک یک آسیب‌دیدگی شایع در غضروف زانو است که بیشتر ورزشکاران و غیرورزشکاران به آن دچار می‌شوند. این پارگی‌ها ممکن است حاد باشند به این معنی که به دلیل انجام برخی حرکات اتفاق می‌افتند یا دیژنراتیو باشند به این معنی که به مرور زمان و به صورت تدریجی ایجاد شوند. دو مینیسک در هر زانو وجود دارد یک روی قسمت داخلی زانو (مینیسک داخلی) و یک روی قسمت خارجی زانو (مینیسک خارجی).
مینیسک ها به عنوان ضربه‌گیر برای زانو عمل می‌کنند و سه نیروی وارده بر مفصل زانو را توزیع می‌کنند. همچنین به عنوان تثبیت‌کننده مفصل زانو نیز عمل می‌کنند. مینیسک یک بافت منحصر بفرد در بدن است و عروق خونی فقط قسمت‌های خارجی آن را تغذیه می‌کنند. قسمت داخلی مینیسک ها از طریق دیفیوژن تغذیه می‌شوند. از آنجا که خونرسانی به مینیسک ها ضعیف است، معمولاً در صورت پاره شدن به‌خودی‌خود بهبود نمی‌یابند.

معمولاً پارگی مینیسک به شدت، سن و میزان فعال بودن شما بستگی دارد. اقدامات درمانی اولیه برای مینیسک پاره شده بر کاهش درد و تورم زانو تمرکز دارد. این کار با استراحت دادن به زانو، قرار دادن بسته یخ روی زانو و مصرف داروهای ضدالتهابی حاصل می‌شود. علائم ممکن است به طور متناوب عود کنند اما می‌توان آنها را به راحتی مدیریت کرده تا از ابتلا به تحلیل مینیسک در طول زمان پیشگیری شود. اگر علائم ادامه یافتند، انجام عمل جراحی برای برداشتن قسمت پاره شده مینیسک با ترممیم آن باید انجام شود.اگر دچار پارگی مینیسک پا شده‌اید متخصصین طب فیزیکی و توان‌بخشی در کلینیک دکتر پورقاسمیان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی  آماده ارائه انواع روش‌های درمانی و توان‌بخشی شامل فیزیوتراپی ، ورزش درمانی و غیره به شما عزیزان می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با شماره‌  03132372301 تماس حاصل فرمایید.

علل پاره شدن مینیسک


پارگی مینیسک به دلیل چرخش یا حرکات ناگهانی دیگر زانو در هنگام ورزش ایجاد شود. این نوع آسیب‌دیدگی بیشتر در میان افراد بالای 30 سال شایع است. آن‌هایی که جوان‌تر هستند کمتر دچار این نوع آسیب‌دیدگی می‌شوند زیرا مینیسک آنها نسبتاً سخت، انعطاف‌پذیر و مقاوم‌تر است. با افزایش سن، مینیسک ضعیف‌تر شده و زودتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شود، حتی حرکات ساده‌ای مانند اسکات و استپ روی سطوح ناهموار ممکن است باعث آسیب‌دیدگی آن شوند. پارگی مینیسک ممکن است به دلیل بیماری‌های دیژنراتیو مانند آرتروز نیز ایجاد شود.

پارگی مینیسک چگونه است؟


برخی علائم پارگی مینیسک عبارتند از:

  • درد زانو
  • نورم
  • احساس صدای تق‌تق در هنگام آسیب‌دیدگی
  • مشکل بودن خم و راست کردن پاها

نخست، ممکن است درد شدید نباشد. ممکن است بیمار با وجود آسیب‌دیدگی به بازی ادامه دهد اما پس از شروع تورم، زانو احتمالاً دچار آسیب‌دیدگی می‌شود.

تشخیصپزشک برای تشخیص پارگی مینیسک، بیمار را تحت معاینه قرار می‌دهد. وی از شما خواهد خواست تا جزئیات آسیب‌دیدگی خود را تشریح کنید. عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس برای رد احتمال شکستگی استخوان و مشکلات دیگر انجام می‌شود. ممکن است بیمار نیاز به ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) نیز داشته باشد که به پزشک کمک می‌کند تا غضروف زانو را با دقت بیشتری مورد ارزیابی قرار دهد.

درمان پارگی مینیسک زانو


درمان پارگی مینیسک زانو به اندازه و محل پارگی بستگی دارد. عوامل دیگر مانند سن، سطح فعالیت‌ها و آسیب‌دیدگی‌های مرتبط نیز بر درمان تأثیر می‌گذارند. قسمت خارجی مینیسک غالباً به عنوان "منطقه قرمز" شناخته می‌شود که خونرسانی به آن به خوبی انجام می‌گیرد و در برخی موارد که پارگی جزئی است خودبه‌خود بهبود می‌یابد. در مقابل، خونرسانی به دوسوم قسمت داخلی مینیسک که به عنوان "منطقه سفید" شناخته می‌شود ضعیف‌تر است. پارگی در این قسمت خودبه‌خود بهبود نمی‌یابد زیرا در این قسمت عروق خونی برای رساندن مواد غذایی مورد نیاز جهت فرایند بهبودی وجود ندارند. اقدامات درمانی بری بهبود پارگی مینیسک عبارتند از:

استراحت


معمولاً توصیه می‌شود که 24 تا 72 ساعت پس از پاره شدن مینیسک فعالیتی نکنید. باید به مقدار کافی استراحت کنید تا فرایند بهبود انجام شده و از آسیب‌دیدگی‌های بیشتر در عضلات و بافت‌های اطراف قسمت آسیب‌دیده جلوگیری شود.

یخ


تا چند روز پس از پاره شدن مینیسک باید هر 3 تا 4 ساعت یک مرتبه و به مدت 30 دقیقه روی قسمت آسیب دیده یخ قرار دهید. استفاده از یخ می‌تواند درد و ناراحتی را کاهش دهد.

فشرده‌سازی


استفاده از باند کشی به کاهش تورم و حمایت از زانو و کاهش پارگی‌های مینیسک کمک می‌کند.

بالا نگه داشتن زانو

بالا نگه داشتن زانو به کاهش درد و تورم ناشی از پارگی مینیسک کمک می‌کند. دراز بکشید و یک بالش زیر زانو قرار دهید تا زانوی شما بالاتر از سطح قلب قرار گیرد. این کار به کاهش تورم کمک می‌کند.

بی‌حرکت نگه داشتن زانو

اسپلینت یا آتل برای ثابت نگه داشتن زانو به کار برده می‌شود و از حرکت‌های غیرضروری که ممکن است باعث افزایش آسیب‌دیدگی بافت‌ها و عضلات شوند جلوگیری می‌کند. با پزشک در مورد مناسب‌ترین روش برای بی‌حرکت ماندن زانوی خود مشورت کنید.

داروها


مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا داروهایی از این قبیل که بیمار می‌تواند مصرف کند به کاهش تورم ناشی از پارگی مینیسک کمک می‌کند. بیمار با مصرف این داروها می‌تواند به تدریج به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

تزریق‌ها

دو نوع تزریق متداول که به کاهش درد و تورم ناشی از پارگی مینیسک کمک می‌کنند عبارتند از تزریق کورتیزون و تزریق هیالورانیک اسید که باعث روان شدن مفصل زانو شده و درد را به مدت کوتاهی کاهش می‌دهد.

پی آر پی

پلاکت غنی‌شده با پلاسما یک روش درمانی دیگر برای درمان پارگی مینیسک است. پی آر پی یک روش منحصر بفرد است که در مطب پزشک انجام شده و در آن پلاکت غلیظ شده و عوامل رشد در زانو تزریق می‌شوند تا زانو بهبود یافته و روند بهبودیان پس از آسیب‌دیدگی تسریع شود. تزریق پی آر پی، کل قسمت زانو را درمان می‌کند نه فقط پارگی مینیسک را، رباط‌ها و تاندون‌های ضعیف شده نیز که ممکن است باعث بی‌ثباتی مفصل شوند، پس از انجام این روش بهبود می‌یابند.

فیزیوتراپی


فیزیوتراپی یک روش درمانی برای درمان پارگی مینیسک است. هدف از انجام برنامه‌های فیزیوتراپی کاهش افیوژن، توان پیاده‌روی عادی، کاهش درد در دامنه حرکتی، جلوگیری از آرتروفی عضلانی، حفظ پروپریوسپشن و حفظ تناسب قلب و عروق است.

تحریک الکتریکی عصب (TENS)

ممکن است پزشک از روش تحریک الکتریکی عصب برای کاهش درد ناشی از پارگی مینیسک استفاده کند. در این روش از جریان الکتریکی برای تحریک / انقباض تدریجی عضلات اطراف زانوی بیمار استفاده می‌شود که باعث تقویت آن نیز می‌شود.

تمرینات ورزشی

برخی تمرینات ساده برای درمان پارگی مینیسک به حفظ قدرت عضلانی در قسمت جلوی ران (عضلات چهار سر، ف پشت ران (همسترینگ)، ساق پا و ران کمک می‌کند. همه این قسمت‌ها در هنگام بهبودی زانو در عملکرد عمومی پاها مؤثر هستند. تمرینات باید فقط با دستور پزشک انجام شود و اگر بیمار در هنگام انجام دادن آنها دردی نداشت یا درد او جزئی بود می‌تواند این ورزش‌ها را در منزل نیز انجام دهد. برخی از این تمرینات در زیر توضیح داده شده است.

اکستنشن پسیو زانو

در صورتی که بیمار قار به باز کردن زانوی خود به طور کامل نباشد باید این حرکت را انجام دهد. در حالی که به پشت دراز کشیده‌اید یک حوله لوله شده در زیر پاشنه پای آسیب دیده قرار دهید تا زانو حدود 15 سانتی‌متر از زمین بالاتر قرار گیرد. عضلات پا را شل کرده و اجازه دهید نیروی جاذبه زانوی شما را صاف کند. سعی کنید این حالت را به مدت 2 دقیقه حفظ کند. این حرکت را 3 مرتبه تکرار کنید. ممکن است بیماران در هنگام انجام این حرکت احساس ناراحتی کنند. این تمرین را چند مرتبه در روز انجام دهید. می‌توانید این تمرین را در حالی که روی یک صندلی نشسته است و پاشنه پای خود را روی یک صندلی دیگر قرار داده‌اید نیز انجام دهید.

عمل جراحی

عمل جراحی آرتروسکوپی به تشخیص درد ناشی از پارگی زانو کمک کرده و یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی برای کمک به کاهش درد شدید و مکرر است. اگر مینیسک آسیب دیده باشد، زانو بی‌ثبات شده و ممکن است منجر به ابتلا به آرتروز شود. عمل جراحی بهترین روش برای مراقبت از زانو در برابر آسیب‌دیدگی و مشکلات بعدی است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است